Пожарът на запалилата се вчера петролна платформа в Мексиканския залив бе потушен. Няма пострадали хора, нито изтичане на петрол, предадоха световните агенции, като се позоваха на бреговата охрана на САЩ.
Запалилата се платформа се намира западно от платформата на британската компания "Бритиш петролиъм", чието взривяване и потъване предизвика най-тежката екологична катастрофа в историята на Съединените щати.
Пожарът е потушен, хеликоптери на бреговата охрана са на място и корабите в района не сигнализират за каквото и да било видимо петно във водата, заяви представител на бреговата охрана.
Няма следи от теч, но ние продължаваме да разследваме и да наблюдаваме ситуацията, за да сме сигурни, че тя няма да се промени, допълни той.
Всички 13 работници на платформата са били спасени. Те съобщили първоначално за петролен разлив с дължина 1,5 км и широчина 3 м.
Бреговата охрана обаче не открила нито следа от предполагаемото петно. Американската компания "Маринър енерджи", чиято собственост е платформата, потвърди, че не е забелязано никакво замърсяване.
Губернаторът на Луизиана Боби Джиндал е бил уверен от "Маринър енерджи", че седемте действащи кладенеца на обекта са били затворени.
13 работници се намирали на платформата, когато тя се запалила малко след 9 ч. сутринта местно време вчера. Те се хвърлили във водата, откъдето били извадени и настанени в болница. Един от тях е ранен.
Платформата се намира на около 130 км южно от бреговете на южния американски щат Луизиана.
Тя функционира на малка дълбочина - 135 метра, като не е извличала петрол и газ към момента на избухването на пожара.
Засега причините за инцидента не са изяснени. Според местните власти на платформата се е извършвал текущ ремонт.
Комисията по енергетика и търговия към Камарата на представителите на американския Конгрес извика президента на "Маринър енерджи" Скот Джоузи да даде обяснения на 10 септември. Белият дом обяви, че слели ситуацията от близо.
Инцидентът стана повече от четири месеца след взривяването и потъването на платформата "Дийпуотър хърайзън" на "Бритиш петролиъм", също в Мексиканския залив.
11 души загинаха при експлозията, а над 4 млн. барела петрол се изляха в морето до спирането на теча.
Новият инцидент завърши благополучно, но привлече нежелано внимание към компаниите, занимаващи се с добив на петрол и газ от морското дъно, отбелязват агенциите.
Междувременно "Бритиш петролиъм" отстрани временния капак на кладенеца на потъналата нейна платформа в Мексиканския залив.
Не се очаква да започне да изтича отново петрол. В района обаче са изпратени кораби, които имат готовност да събират петрол при евентуален нов теч.
Отстраненият капак спря изцяло изтичането на петрол на 15 юли.
Премахването на това съоръжение е първата от няколко стъпки към спирането на теча завинаги. След това неизправният предпазен вентил на върха на взривения кладенец "Макондо" ще бъде заменен с нов.
Тогава БП ще може да възобнови прокопаването на специален кладенец, който ще се пресече с "Макондо" и през който ще бъдат инжектирани кал и цимент за постоянно запушване на взривения кладенец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!