О т догодина да отпадне потребителската такса за преглед при личен лекар предвиждат мерки за реформа в здравеопазването, одобрени от партньорите в тройната коалиция, съобщи депутатката от НДСВ Антония Първанова, която е зам.-председател на парламентарната комисия по здравеопазване.
Цялата законодателна рамка, която да гарантира промените в системата, трябва да бъде готова до края на юни, уточни Първанова.
Тя припомни, че решението за това е взето в Хисаря от съвета на тройната коалиция, който е дал мандат на работна група да изготви предложения за отстраняване на най-тежките проблеми в здравеопазването и продължаване на реформата в сектора.
Нов инспекторат ще контролира медицинските спорове и оплаквания, тъй като в момента съществуващият инспекторат към здравното министерство и етичната комисия на Българския лекарски съюз не са дали съществен резултат при защита на интересите на гражданите.
Смятаме, че е конфликт на интереси граждани да се оплакват на лекари от лекари, коментира още Първанова, която е и член на работната група, която "доразвива" здравната реформа.
Вече са известни подробности по новия здравно-осигурителен модел и престои неговото обсъждане в парламентарните групи.
Освен отпадането на потребителската такса, която "не е изиграла ролята си на регулаторен механизъм", новият модел предвижда създаването на частни осигурителни фондове, задължителна здравна карта, изравняване на вноските, които държавата плаща за деца и пенсионери.
Ще се изравни и базата, на която се изчислява здравно-осигурителната вноска, в момента има четири различни форми.
Според Първанова новият модел се налага, тъй като обществото е неудовлетворено, а хората, които работят в медицинската система, искат да се запази статуквото. Тя посочи, че в някои райони има над 1000 места за семейни лекари, които са незаети.
От средата на годината здравната вноска да се увеличи с 2 пункта - от 6 на 8%, без това да се отрази на общата осигурителна тежест. За това са се разбрали експертите на тройната коалиция, съобщи вицепремиерът Ивайло Калфин, цитиран от БНР.
Калфин е председател на работната група за промени в здравната система.
Увеличението на здравната вноска ще даде възможност да се натрупат средства, за да може в началото на 2009 успоредно с Националната здравна каса да заработят и допълнително здравно-осигурителни фондове, за да спечелят и доверието на гражданите.
Калфин обясни, че тези фондове ще доплащат услугите, които се покриват в момента от здравната каса. Пълната демонополизация на касата е възможно да се въведе от 2010 г., предвижда проектът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!