"Покупки над 5000 лева само след платен данък" е челото на "24 часа". Това пише в стратегия на БСП за осветяване на сивата икономика, пояснява вестникът.
Българинът да може да купува скъпи вещи само, ако е издължил данъци върху парите, с които смята да ги плати, решили социалистите на пленума в събота. Необходимо е да се приложат конкретни мерки за контрол за платени данъци върху големи покупки (над 5000 лева) от страна на данъчната администрация. Автори на идеята са Румен Овчаров и Петър Димитров.
"Ще искат данък за богатите", извежда на първа страница и "Труд". Левицата предлага догодина заплати до 600 лева да се облагат с 20 на сто, до 1400 лева - с 24%, и над 1400 лева - с 28%, обявил зам.-финансовият министър Георги Кадиев пред вестника. Сега по-заможните броят по 24 на сто за доходи над 600 лева. Левицата ще обсъди офертата си с коалиционните партньори.
Ако предложението се приеме, фиксът ще загуби 124 милиона лева от премахването на прага от 22% и ще спечели под 1 милион лева от въвеждането на ставката от 28%, тъй като тя засяга около 27 хиляди души. От БСП обаче вчера са коригирали идеята си и са предложили с по-висок данък да се облагат доходи над 3000 лв. на месец.
"По-малки данъци за средната класа", предлага в интервю на "Стандарт" депутатът от Коалиция за България Петър Кънев. "Левицата търси баланс между интересите на бизнеса и гражданите. Не сме популисти, ще изпълним обещаното", добавя той.
"Данъчна политика 2007 - неоправдано предпазлива" - четем на страница "Наблюдател" в "Сега". Анализът е на икономиста Георги Ангелов. Според него и това правителство е на път да изпусне шанса за по-силен тласък на икономическия ръст.
"Платеното образование може да увеличи корупцията във ВУЗ" - е озаглавен анализ в "Монитор". Авторът обяснява как наливането на допълнителни средства без изискване за осъвременяване на учебните програми и използването на висококвалифицирани преподаватели може да има дори негативен ефект върху висшите училища.
"Ядем хляб от фураж", предупреждава "Стандарт". Тази година ще ядем калпав хляб от фуражна пшеница. 88% от реколтата ще е от трета група, а качественото жито вече е изнесено, съобщил Георги Попов от Асоциацията на хлебарите. Към брашното ще трябва да се прибавят глутен и стабилизатори. Това ще вдигне цената с 5-6 стотинки, прогнозира Попов.
"Нощувка на морето падна до три бири" пресмята вестникът. След 3 дни курортите свалят драстично цените. 200 лева излиза почивка за трима в Приморско. Срещу 40 лв. може да нощувате по кралски в Балчик. В Банско леглото струва 8 лв. на нощ.
За "Новинар" водещо заглавие е, че ще плащаме по-скъпо за таксита от октомври. Причината била данъчна клопка с отпадането на патента. До средата на септември ще представим на фирмите от бранша актуализирани разчети за натрупаното изоставане на цените на превозите от тези на горивата, казал Румен Крумов, председател на Съюза на частните превозвачи. Шофьорите, които ще бъдат облагани като физически лица, включително едноличните търговци, ще платят много по-голям данък догодина.
"Дневник" обяснява на първа страница как пазарът на електроуреди се е объркал за цените. Три дни преди да влезе в сила наредбата, която задължава търговците на бяла и черна техника да включат в цените на стоките и т.нар екотакса, на пазара цари хаос и "безпросветност", пише вестникът.
Проблемът е, че за да направят това, вносителите и търговците трябва да са избрали на кого да я плащат - на държавата, което би оскъпило повече уредите, или на бизнес сдружение, което трябва да рециклира захвърлената стара техника срещу значително по-ниски тарифи.
"Малките и средните фирми искат защита" - обявява на първа страница "Пари". "Не данък печалба, а осигуровки морят фирмите. Дребният и средният бизнес настояват за специален закон, който да защити интересите им", казала директорката на НЦИОМ Лидия Йорданова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!