Носен от гвардейци, осветеният трикольор бе поет от щафета, съставена от 150 знаменосци, разпределени на 15 поста по улицата от църквата до хълма Царевец.
Сред знаменосците са победителите в националния исторически конкурс за 100-годишнината от обявяването на независимостта и участници в Националния младежки събор "Съхрани българското".
Кметът на Велико Търново Румен Рашев и директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров откриха паметна плоча, поставена до входа на храма от музея. Върху паметния знак, изработен от черен мрамор, с позлатени букви пише:
"На 22 септември 1908 г. в 12 ч. в църквата "Св. 40 мъченици" в присъствието на министрите от правителството на Александър Малинов, депутати от Народното събрание, духовни лица и търновски граждани, след тържествен молебен, отслужен от протосингела на Търновската митрополия свещеник Стефан Абаджиев, княз Фердинанд Първи, провъзгласи Княжество България за независимо царство и прие титлата цар на българите".
"През тези сто години наша независимост светът претърпя огромни драматични промени - премина през две световни войни, икономически кризи и възраждания, през революция в транспорта и комуникациите, подчини атомната енергия, медицината. През този век България и нашият народ не стояха безучастни пред развитието на света."
Това каза премиерът Сергей Станишев в приветственото си слово към събралите се за празника в старопрестолната столица на хълма Царевец.
"През този век българския народ демонстрира един от най-силните актове на колективна хуманност, когато през Втората световна война спаси българските евреи.
Ние изпратихме двама космонавти в космоса, гласът на Валя Балканска лети към неизвестни галактики, Джон Атанасов - българинът, положи начало на компютърната революция. Хиляди български таланти отстояват славата и името на България пред света и справедливо се гордеем с тези постижения.
За мен е забележително, че през този 100 години се запази чувството за принадлежност към едни народ, една съдба и едно бъдеще за нашето хубаво отечество. България вече стана член на Европейския съюз.
В навечерието на втория век на българска независимост имаме много работа, за да може и личната свобода, и стабилността на държавата, и качеството на здравеопазването и образованието да са по-високи, защото това е заветът на предците ни.
Аз съм убеден, че ние както винаги сме народ, който може да се справи с новите предизвикателства."
По думите му това, че България е член и на ЕС и на НАТО, дава много повече възможности не само за националната сигурност, но и за ускореното развитие на страната.
Десетки столичани присъстваха на тържественото честване до паметната плоча в близост до Националната художествена галерия в София, предаде репортер на БГНЕС.
Председателят на Общонародното сдружение "Мати Болгария" проф. Георги Констатинов подчерта историческата значимост на събитията на днешната дата преди 100 години.
Зам.-председателят на парламентарната група на НДСВ Весела Драганова представи приветствено слово от името на лидера на партията Симеон Сакскобугготски.
Преди една година страната ни се завърна в Европа, където е мястото й, а всяко завръщане е свързано с много усилия, се посочва в приветствието. Според него на страната са нужни единение, инициатива и прагматизъм, за да постигне демократично бъдеще.
Софийският духов оркестър и хор "Света София" изпълниха химна на независимостта, маршовете "Край Босфора шум се вдига" и "Шуми Марица". Бяха поднесени и венци от името на президента, премиера, министъра на отбраната, началника на ГЩ на аврмията, кмета на София и др. лица и организации.
Националният трибагреник беше издигнат на площад "Независимост" във Варна, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона. Тържествен молебен пред събралите се на площада граждани и официални гости отслужи Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил.
Почетен караул на курсантите от ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" премина в тържествен марш. С концерт на духовия оркестър на ВМС продължават празничните мероприятия. От 18 ч. в сградата на ДТ "Стоян Бъчваров" има концерт ансамбъл "Тракия".
Тържествата в Бургас започвнаха с празничен молебен в катедрален храм "Св. Св. Кирил и Методий" и продължиха с ритуал по издигането на националното знаме на Република България.
Кметът на града Димитър Николов, представители на политически партии, обществени организации и граждани поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на Георги Шагунов на бул. "Александър Батенберг".
Празникът завършва с концерт на площад "100 години Независима България" пред сградата на общинската управа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!