Хейердал предприе легендарното си пътешествие в Пасифика през 1947 г. въпреки очакванията салът му да потъне още в първите дни и след 101 дни и 4900 мили достигна Полинезия от Перу. Филмът му за тази експедиция от 1951 г. спечели "Оскар" в категорията за документално кино.
По-късните му експедиции бяха на борда на "Ра", "Ра-2" и "Тигрис", припомнят още информационните агенции. През 1969 г. той предприема пътуване от Мароко до Барбадос на борда на "Ра", папирусова лодка, направена по модел на древните египтяни. Плавателният съд обаче се разпада заради грешка в изпълнението на конструкцията и година по-късно Хейердал опитва отново с "Ра-2", като този път успява и прекосява маршрута от 3200 мили за 55 дни.
През 1995 г. той обяви, че е открил доказателства, според които Колумб е открил Америка не през 1492 г., а през 1477 г., когато бил още юноша и участвал в датско-португалска експедиция. През 1999 г. пък твърдеше, че Лейф Ериксон наистина е открил американския континент столетия преди Колумб, но не като викингски мореплавател, а като християнски мисионер. Миналата година той започна археологически разкопки край бреговете на Азовско море, за да търси доказателства, че върховният скандинавски бог Один, е бил древен вожд, живял на територията на днешна Русия през I век пр.н.е.
Ученият, който продължи да работи и на тази преклонна възраст, заболя от тумор на мозъка и след като влязъл в болница през март, от началото на този месец престанал да приема храна, вода и лекарства. Книгите му са преведени в 60 държави и са продадени в над 25 млн. екземпляра. Приживе ученият бе и в ръководството на международния Зелен кръст.
Виж още:
Книгата на Хейердал "Пътешествие с Кон-Тики" (пълният текст, на руски)
Музеят Kon-Tiki.no
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!