Жт твите на отровния разлив в Унгария станаха пет. Четири души загинаха непосредствено след взривяването на резервоара в завода за алуминий.
Природозащитната организация "Грийнпийс" предупреди днес за опасността от трайни поражения на околната среда и хранителната верига в засегнатия от химическата катастрофа район в Западна Унгария.
4000 хектара земя са неизползваеми за земеделски дейности, подчерта на пресконференция представителят на организацията химикът Хервиг Шустер.
По думите му е странно, че унгарските власти не са информирали жертвите за опасностите, които крият веществата в тинята.
Според извършените във вторник от организацията анализи на място концентрацията на арсеник от 110 мг/кг е двойно по-висока от допустимото. Живакът също надвишава нормата и може да бъда погълнат от рибите.
Мъртви риби бяха намерени вчера и в Дунав, но според унгарските власти нивата на замърсяване от червената токсична кал са спаднали и втората най-дълга река в Европа не е понесла щети.
Говорителят на националната служба за борба с бедствията Тибор Добсон заяви, че новите данни показват
pH нива от 8-8,2, които може да се считат за нормални
Това е снижение спрямо 9 pH, отчетени при достигането на калта до Дунав в четвъртък.
Специализирани екипи работиха за ограничаване на алкалното въздействие от разлива.
Химикът от "Грийнпийс" привлече вниманието и върху опасността от замърсяване на въздуха след изсъхване на червената тиня.
Засега субстанциите остават в калта и рискът да попаднат в атмосферата е малък, но когато времето се оправи, тази опасност ще нарасне, предупреди той.
Унгарският токсичен разлив не заплашва Черно море, коментира пред телевизия "Русия 24" Алексей Яблоков, член-кореспондент на Руската академия на науките.
Той оглавява и "Съюза на зелените в Русия" като фракция от партията "Яблоко".
Става дума за "истинска регионална катастрофа" в Унгария, но по думите му тя едва ли ще се отрази на разстояние повече от 200-300 км по течението на Дунав.
Дунав е огромна река и всички тези замърсявания
бързо ще се разтварят, няма да стигнат до Черно море,
убеден е експертът, но според него ще се наложи Унгария да положи сериозни усилия за рекултивация на земната повърхност.
"На почвата, пропита с този разтвор, нищо няма да расте. Ще трябва да се откара някъде и да се складира като средно активни химически отпадъци".
Промишлен резервоар с около 100 хил. куб.м алкални води в близост до авариралото хвостохранилище е бил изпразнен днес в руслото на река, която вече е обявена за мъртва, след като в нея в понеделник се изля червена тиня токсични отпадъци, съобщи още днес Тибор Добшон.
Вероятната цел на тази процедура е да се предотвратят нови разливи на токсични вещества. В реката се изсипва гипс, който да неутрализира алкалния ефект на червената тиня.
Унгария реши късно снощи да поиска помощ от ЕС
за справяне с екологичната катастрофа. Страната активира Механизма за гражданска защита на ЕС, за да получи спешна международна подкрепа за справяне със замърсяването.
Искането й бе веднага изпратено в страните, участващи в механизма, съобщи Европейската комисия.
Унгарските власти са уведомили, че се нуждаят спешно от 3-5 експерти с голям опит в третирането на токсични утайки, обеззаразяване и справяне с последствията от тежки екологични замърсявания.
В Унгария стана екологична катастрофа, която няма да остане в националните граници и изисква общоевропейски отговор, увери комисарят за реагиране при кризи Кристалина Георгиева.
Нормални pH нива в Дунав, Унгария поиска помощ
Жертвите на отровния разлив в Унгария станаха пет. Четири души загинаха непосредствено след взривяването на резервоара в завода за алуминий
8 октомври 2010, 15:30
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!