М инистърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс е приел предложението да запази поста си в кабинета на новоизбрания президент Барак Обама, съобщиха американски медии, цитирани от Франс прес.
Сайтът Politico.com, както и телевизиите Ей Би Си и Си Ен Ен съобщиха, че Гейтс ще остане в Пентагона поне в първата година от мандата на Обама, който встъпва в длъжност на 20 януари. Гейтс ще е натоварен с конкретизирането на обещанието на демократите да изтеглят американските сили от Ирак.
Номинирането на Гейтс, който е уважаван и от демократите, и от републиканците, ще позволи на Обама да спази обещанието си да има поне един републиканец в кабинета си, отбелязва АФП.
"Това номиниране има големи предимства за Обама. Той вече може да спази обещанието си да изтегли войските от Ирак. Това ще стане с помощта на един от архитектите на стратегията за изпращане на подкрепления в Ирак, която бе сред успехите на администрацията на Буш", коментира Politico.
Гейтс е бил директор на ЦРУ. Той пое поста министър на отбраната от Доналд Ръмсфелд в края на 2006 г.
Очаква се също бившият главнокомандващ силите на САЩ и на НАТО в Европа генерал Джеймс Джоунс да стане съветник на Обама за националната сигурност.
Джоунс е отправял остри критики към администрацията на Буш за начина, по който се справя с войната в Ирак.
Близката сътрудничка на Обама за външната политика Сюзън Райс се очаква да стане постоянен представител на САЩ в ООН, а о.р. генерал Денис Блеър се очаква да оглави разузнаването на САЩ.
Бившата първа дама и сенатор от Ню Йорк Хилари Клинтън вече бе обявена за избор на Обама за държавен секретар. Очаква се неин заместник да е бившият заместник-съветник за националната сигурност в правителството на Бил Клинтън Джеймс Стайнбърг.
Новоизбраният президент на САЩ назначи шефа на Бюджетната служба на Конгреса Питър Орзаг за бъдещ директор на Бюрото на Белия дом за бюджета и управлението. Негов заместник ще бъде Роб Нейбърс, предаде Ройтерс, като цитира комюнике, разпространено от екипа на Обама.
Обама обеща да елиминира ненужните бюджетни разходи и програми, "които са отживели времето си и вече са станали безполезни, или съществуват единствено поради властта на политици или лобита". Един очевиден пример - субсидиите за реколтата на фермерите, които печелят повече от 2,5 млн. долара годишно, посочи той.
Като директор и заместник-директор на Бюджетното бюро на Белия дом Питър Орзаг и Роб Нейбърс внимателно ще прегледат федералните разходи, за да съкратят излишните разточителни програми, каза Обама.
Бюджетната реформа не е вариант, а необходимост, подчерта Обама днес. Не става въпрос за "голямо" или "малко" правителство, а за "по-умно" правителство, обясни той.
Потвърждавайки предизборното си обещание, демократът заяви, че неговият екип прелиства федералния бюджет "страница по страница, ред по ред, за да се увери,че онези програми, които ще бъдат запазени, ще бъдат управлявани разумно".
Ако ще правим само инвестициите, от които имаме нужда, трябва да сме готови да се отървем от ненужните разходи, заяви Обама на втората си пресконференция за два дни, пак посветена на икономическия му екип и програма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!