Б ългария, Румъния, Словения и Хърватия са сред най-привлекателните страни в Югоизточна Европа за предоставяне на услуги в областта на високите технологии, показва Бялата книга на NeoIT.
Публикацията, озаглавена "Офшорна готовност на страните от Югоизточна Европа" изследва способността на четирите държави да предоставят услуги и ги класира според офшорната им готовност.
Проучването разглежда възможността на държавите да привличат и успешно да прилагат информационната аутсорсинг технология, както и развитието й в бизнеса.
Проучени са регулациите, бизнес средата, инфраструктурата и ресурсите във всяка една страна.
NeoIT прилага всичко това, за да създаде "Индекс на офшорната готовност", който дава полезна оценка на силните и слабите страни, както и състоянието като цяло на страните за развиване на подобна дейност.
От четирите държави Словения е най-готова. Тя разполага с отлична инфраструктура в областта на информационните и комуникационните технологии и предвидима бизнес среда, но сравнително малкият брой работна ръка и високите нива на заплатите правят словенската аутсорсинг индустрия трудно конкурентна.
Силата на Румъния е в квалифицираната, конкурентноспособна работна ръка и относително евтините условия за развиване на бизнес.
България е на трето място. Нейните предимства са най-ниските нива на заплати в сравнение със средните за региона, доста големият запас от квалифицирани кадри, ниските данъци и цени за наемане на офис помещения.
Страната ни е вторият най-голям пазар на работна ръка в региона, а броят на завършващите студенти е по-голям от този на Хърватия или Словения, в това число и на тези с дипломи по компютърни науки и инженерство.
Въпреки това у нас има по-малък брой владеещи чужди езици в сравнение с другите страни в региона.
Сред недостатъците на България са относително малката и незряла местна ИТ индустрия - около 1 000 малки и средни компании, в рамките на която само няколко големи имат опит да предоставят аутсорсинг услуги.
Освен това и инфраструктурата е проблем, сочи още докладът.
На последно място по офшорна готовност е Хърватия, която има малък пазар на работна ръка, високи нива на заплатите и ниско ниво на зрялост на индустрията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!