М оже да си мислите, че Борнео е синоним на райски остров, обрасъл с буйна растителност и населяван от екзотични животни, където се намира приказно богатото султанство Бруней, но това е само част от истината. Другата страна на Борнео са бедност, корупция и безмилостно унищожаване на природата.
Безскрупулно експлоатиран от векове заради естествените си ресурси, островът е на път да загуби своето най-ценно богатство - природата, а оцеляването на хора, животни и гори е поставено на карта.
Списанието се прехвърля от тропичния климат на острова към една не по-малко гореща точка на света - мексиканската пустиня. Ако се чудите какво би накарало човек да отиде на място, където температурата е 44 градуса, а влажността на въздуха - 100%, един възможен отговор е гледката на десетки гигантски прозрачни кристали.
Авторът Нийл Шей и фотографът Карстен Петер представят Пещерата на кристалите, където богати на минерали води и 600 хил. години уединение са изваяли кристали, някои от които с дължина над 10 м.
За разхлаждане, "Нешънъл джиографик" се спира на дивата плажна фиеста на морските слонове по бреговете на о-в Южна Джорджия в Южния ледовит океан. По време на брачния сезон, там се струпват близо 400 хил. южни морски слона.
Отново в градската реалност, списанието изследва пагубното влияние на т.нар. "светлинно замърсяване", което хората причиняват. То е резултат от зле планирано градско осветление, което позволява изкуствената светлина да се разпространява навън и нагоре към небето, вместо да се насочва надолу.
Дори да изглежда незначително за човека, то драстично променя нивото на осветеност, към които са привикнали много форми на живот, и засяга техните миграция, размножаване и хранене.
Накрая, броят се спира на каубоите на XXI век - все така верни на традициите си и на работата си, въпреки суровите условия и мизерното заплащане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!