У правляващата коалиция в Сърбия превъзмогна вътрешните си разногласия и се съгласи на 15-месечен кредит на стойност 520 млн. долара от Международния валутен фонд, който Сърбия ще използва само в случай на необходимост, съобщиха информационните агенции.
В рамките на споразумението Сърбия трябва да намали разходите, за да държи бюджетния дефицит през 2009 г. под 1,5% от БВП, а годишната инфлация да задържи на 8%, съобщи министърът на финансите Диана Драгутинович.
Стендбай споразумението означава, че до март 2010 г. Сърбия може да изтегли средствата, ако макроикономическата й стабилност бъде застрашена.
Белград и МВФ постигнаха споразумението след три седмици преговори, водени в управляващата коалиция на премиера Мирко Цветкович. Споровете до последната минута между партньорите дори принудиха Цветкович, който има малко мнозинство в парламента, да отложи редовното заседание своя кабинет от четвъртък за петък.
В крайна сметка най-малкият партньор в управляващата коалиция, Партията на пенсионерите, успя да си издейства отстъпката да се запази 10-процентното увеличение на пенсиите, което обеща на избирателите преди изборите през май.
За да компенсира това, Цветкович бе принуден да се съгласи със замразяване на заплатите в публичния сектор, което започва незабавно и продължава поне до октомври 2009 г. и което може да доведе до протести и стачки.
По време на триседмичните преговори експертите от МВФ предупредиха, че Сърбия, която е под натиска на нарасналия дефицит на текущите сметки, намаляващите инвестиции и все по-скъпите кредити, просто трябва да намали разходите.
Изправен пред слабо икономическо забавяне, Белград трябва да намали дефицита, който сега е почти една пета от БВП, като пести пари, а не чрез заеми или от инвестиции, заявиха експертите.
Освен че осигурява средства в случай на необходимост, споразумението с МВФ е по-важно като сигнал за разумна икономическа политика за потенциалните инвеститори и кредитори.
Благодарение на рестриктивната политика на централната банка Сърбия досега остана защитена от глобалната финансова криза. Това обаче не е достатъчно, тъй като големите дефицити започнаха да засягат стабилността на нейната валута, която намаля с 2,5% на годишно ниво спрямо еврото миналата седмица, заставяйки централната банка да се намеси с ценните си
валутни резерви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!