П роизведения на изкуството на стойност стотици хиляди лири липсват от британските посолства и други административни учреждения, алармира в. "Таймс".
Най-малко 50 картини от колекцията с произведения на изкуството на британското правителство се водят изчезнали, сочи скорошен одит на одиторските власти. Нито едно от тях не е имало застраховка. За някои се знае, че са откраднати, но съдбата на други е неизвестна.
Джеръми Хънт, министър на културата в сянка, призова културния министър Анди Бърнам да затегне мерките за сигурност в посолствата и административните учреждения, в които има картини от колекцията на правителството.
Тя включва над 13 500 творби - от 16 век до днес. Всяка година правителството отпуска 500 хил. британски лири за закупуването на още произведения на изкуството и за поддържането на колекцията.
Самата колекция скоро не е била оценявана, но се предполага, че стойността й сега е 100 млн. британски лири. През 1988 г. нейните куратори я оцениха на 30 млн. британски лири, но оттогава тя набъбна, а цените на творбите се покачиха.
Сред липсващите картини са "Плажна сцена" на Абрахам ван Бейерен и "Изгрев в Капри" на Фредерик Лорд Лейтън, който е бил президент на британската Кралска академия през периода 1978 г. - 1896 г.
Първата картина е била открадната от британското посолство в Анкара през 1970 г. Втората беше смятана за унищожена в британското посолство в Берлин през Втората световна война.
После обаче изненадващо се появи на търг на аукционната къща "Кристис" през 2000 г. в Лондон и беше продадена за 102 хил. британски лири. Британски правителствени адвокати сега водят битка, за да си я върнат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!