Л идерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски лично предложи и във вторник вечерта бяха изключени от парламентарната група на партията петима депутати - Атанас Щерев, Пламен Панайотов, Борислав Ралчев, Борислав Великов и Владимир Дончев.
По-късно други депутати от НДСВ, между които зам.председателят на партията и бивш военен министър Николай Свинаров и бившият министър на икономиката Лидия Шулева обявиха, че сами напускат и партията, и парламентарната група.
Един от напусналите жълтата партия - депутатът Татяна Калканова говори за нов политически проект.
Предложението за отстраняването на петимата, между които бивш председател на парламента и бивш председател на парламентарната група, стана по време на заседание на ПГ на НДСВ.
Това е най-голямото сътресение в партията
след парламентарните избори през 2005 г. По време на последния конгрес на НДСВ се стигна до открит сблъсък между групата около Панайотов и бившия финансов министър Милен Велчев. Малко след конгреса през юни Сакскобургготски заяви, че обмисля радикални промени в групата на НДСВ и заплаши, че ще бъде принуден да свали доверието си от определени личности.
На заседанието на парламентарната група се анализираха резултатите от местните избори. В отчетения доклад от предизборния щаб са посочени депутати, които са работили срещу кандидат-кметове, издигнати или подкрепени от НДСВ.
Сред дадените примери са работата на Атанас Щерев в Стара Загора, на Татяна Калканова в Перник, на Валентин Милтенов в Пазарджик и на Борислав Ралчев във Варна.
Депутатът Ваня Цветкова също напуска НДСВ. Тя каза, че не иска да бъде част от агонията, в която е изпаднала партията на Симеон Сакскобургготски и не изключи и и други депутати от жълтата парламентарна група да я напуснат.
По-късно бившият министър на икономиката Лидия Шулева, Илко Димитров и Татяна Калканова също обявиха, че напускат НДСВ и парламентарната група.
Не е лесно да се вземе едно такова решение, то не е емоционално, а е в резултат на твърде много компромиси, които съм правила, обясни Шулева.
Калканова каза, че на този етап напусналите и изключените от НДСВ са достатъчно за формирането на нова парламентарна група, като изискването е всяка група да има най-малко десет депутати.
Тя обаче добави, че ще влезе не в нова група, а в нов проект.
Това, което чакам е
не формално обединение на разни хора, а нов политически проект,
заяви Калканова.
Неофициално се говори, че сред напусналите групата са и Валентин Милтенов, и Мариана Костадинова.
Когато направим инвентаризация на това, което е останало в парламентарната група на НДСВ, ръководството ще прецени своите действия, заяви председателят на ПГ на НДСВ Пламен Моллов пред журналисти.
Той добави, че вероятно броят на напусналите няма да надхвърли 15. Дори и след напускането на депутати НДСВ остава голяма група, отбеляза той.
Според Моллов стабилността на тройната коалиция не е застрашена.
Управляващото мнозинство досега разполагаше със 168 депутати в 240-местния парламент. Групата на НДСВ беше от 52 депутати след като през март. т.г. Лъчезар Иванов напусна и обяви, че ще работи за ГЕРБ.
В интервю за "Всеки ден" политологът Андрей Райчев, попитан как ще се отрази драмата в НДСВ на управляващата коалиция, каза, че проблемът е дали ще има министерски оставки.
"Иначе, като съкратят да речем с 30 депутати, управляващите пак ще останат много над мнозинството. Не виждам опасност да падне правителството. Проблемът е обаче дали ще последват министерски оставки и ако последват, очевидно ще има ремонт на правителството", коментира Андрей Райчев.
Вицепремиерът и министърът на образованието Даниел Вълчев бе сочен като оглавил вътрешнопартийния "бунт" срещу избрания на спорния конгрес на НДСВ нов Политически съвет и бе сред порицаните от партийния лидер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!