От 218 депутати 113 подкрепиха промените, 97 бяха против, а осем се въздържаха. Депутатът Никола Николов от НДСВ обаче изненадващо се дистанцира от желязната подкрепа на мнозинството, съобщи БНР. "Апелирам към народните представители от НДСВ да коригират собствените си виждания относно поправките в Закона за приватизацията", призова Николов от парламентарната трибуна. Според него това, което става в държавата в момента, е скандално.
"Аз лично не мога да разбера и не мога да си отговоря на въпроса кога и кой наложи на нашето управляващо мнозинство да промени на 360 градуса собствената си позиция. Точно преди един месец ние взехме решение, че да правим поправки в Закона за приватизацията е изключително политическа грешка. Аз лично няма да участвам в тази политическа грешка и се гордея, че съм член на това Народно събрание, българин, който не би следвало да позволи подобно национално предателство", заяви депутатът.
Промените се приеха на първо четене седмица след като бяха приети от кабинета, а парламентарните групи на НДСВ и ДПС предварително декларираха подкрепата си за тях. Мнозинството тази сутрин на два пъти отхвърли искането на коалиция "За България" дебатите по приватизационните промени да бъдат отложени, докато не се предоставят безспорни доказателства, че наистина "Дойче банк" е ангажирана със сделката за "Булгартабак".
Според вицепремиера Николай Василев управляващото мнозинство и Министерският съвет заявяват със закона ясна политическа воля да завършат приватизацията по прозрачен, бърз и икономически ефективен начин.
"Най-прозрачният и национално отговорен начин за тази приватизация е решенията за нея да се вземат от Министерския съвет и от Народното събрание. Едва ли има народен представител, който не се интересува от избора на купувач за тези структуроопределящи дружества. Инвеститорът, бизнесът и българското общество прекрасно разбират създалата се ситуация и твърдо подкрепят усилията на мнозинството. С този закон изпълнителната власт и законодателната власт ще понесат своя кръст и ще поемат политическата отговорност за успешната приватизация и за европейското бъдеще на България", заяви Василев от парламентарната трибуна.
Не може да има закон само заради една сделка, опонира Михаил Миков от левицата. По думите му БТК е включена в списъка само за да се избегне съдебният контрол върху сделката.
Според Иван Иванов от СДС промените целят да спасят поста на Николай Василев. Синият депутат заяви, че Законът за приватизацията прилича на закон за извънредни мерки.
"Не приемаме за съдници хора, които продадоха "Балкан" - това беше отговорът на Лютви Местан от ДПС на думите, отправени от дясната опозиция, предаде още БНР.
Парламентарният съюз на ОДС беше обявил, че няма да участват в гласуването. Лидерът на сините Надежда Михайлова подчерта онзи ден, че на практика предложените от правителството изменения показват фиаското в политиката на управляващите, като без да има извънредна ситуация, се приемат извънредни закони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!