П ет членки на Европейския съюз са сред десетте най-нерелигиозни страни в света, като челното място заема Естония, разкриват резултатите от проучване на "Галъп", цитирани от сайта "ИЮ обзървър".
Едва 14% от естонците са отговорили положително на въпроса дали религията заема важна част от ежедневието им.
На второ и трето място в списъка на най-нерелигиозните държави са Швеция и Дания, където съответно по 17 и 18% са дали положителен отговор. На четвърто място е Норвегия с 20%, следвана от Чехия с 21%, а Франция е на девето място с 25%.
Великобритания, Финландия, Литва, Латвия и България също са сред държавите, в които повечето хора не смятат религията за важна част от своя живот.
За разлика от тях Италия, Португалия, Полша, Румъния и Гърция се оказват най-религиозните страни в Европейския съюз.
Никоя страна от ЕС обаче не се класира сред десетте държави с най-набожно население.
Египет оглавява класацията, като всички анкетирани в страната на пирамидите са отговорили, че религията е важна за тях. Второто място си делят Бангладеш и Шри Ланка, където 99% от запитаните са дали положителен отговор.
Сред най-религиозните държави са също така някои африкански страни, сред които Конго, Малави и Сенегал, както и азиатски държави като Индонезия и Обединените арабски емирства.
Според анализатори от "Галъп" резултатите от проучването биха могли да се обяснят отчасти с факта, че "религиозността на населението е силно свързана със средния жизнен стандарт".
Сред страните, които "се приемат за част от развития свят", около 38% от анкетираните заявяват, че религията е важна за тях. От друга страна, 8 от общо 11-те държави, в които хората масово са отговорили с "да" (над 98%), са бедни страни в Африка на юг от Сахара и в Азия.
САЩ, в които две трети от анкетираните са дали положителен отговор, са най-религиозната от богатите държави, като хората в щата Мисисипи са най-набожни (85%), а във Върмонт има най-голям процент атеисти (42%).
Проучването е направено в 143 държави, като в глобален мащаб около 80% от запитаните са отговорили, че религията е важна част от техния живот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!