Автор на коментара, поместен във в. "Уошингтън таймс" преди седмица е Ричард Ран.
Предлагаме ви текста на тази публикация с малки съкращения, както бе поместен в петък, 30 юли, във в. "24 часа":
Има една бръснарка и един финансов министър, всеки от които по доста различен начин допринася за превръщането на страната си в по-добро място. Това е така отчасти защото и двамата имат американски опит.
Приносът на чужденците и имигрантите, които използват уменията и знанията си, придобити в Америка, за успеха на своята родна страна, често не се дооценява.
Никоя програма за чуждестранна помощ не може да се сравни с ефективността на индивидуалните действия на Захира Захир и Милен Велчев.
Захира Захир е бръснарка. Родена е в Афганистан. Омъжва се за афганистански дипломат, от когото има три деца. Те са в Ню Йорк, когато през 70-те години комунистите превземат Афганистан.
Брат й е убит от новите управници, а баща й, който е бил премиер, я предупреждава да не се връща. Тя се оказва разделена от съпруга си, без умения и средства да издържа децата си.
Бързо учи бръснарския занаят, пристига във Вашингтон и по-късно получава US гражданство.
След като си изгражда авторитет, става бръснарка властимащите във Вашингтон, между които и двамата президенти Буш - баща и син.
Има собствен салон в хотел "Уотъргейт", посещаван често от представители на сегашната и предишните администрации.
След победата над талибаните Захира решава да възстанови девическото училище в Кабул, където е учила.
Тогава тя прави нещо много американско - създава фондация с идеална цел (ZahiraSchool.org) и използва връзките си, за да събере пари за училището.
Отзовават се бившият президент Буш, бившият държавен секретар Джим Бейкър. Помагат й много други знаменитости, между които Лора Буш и министърът на търговията Дон Евънс.
Да се създаде фондация, за да се реши проблем е почти автоматично за американците, но рядко се среща в други части на света.
Милен Велчев е българският финансов министър и може би най-младият финансов министър в света.
През 1988 г. завършва университет в България. През 1992 г. учи в университета на Рочестър.
По-късно специализира финанси в Масачузетския технологичен институт (МИТ).
След това работи шест години за "Мерил Линч" в Лондон и става вицепрезидент за нововъзникващите пазари.
През 2001 г. се връща в България, където е избран в парламента и става финансов министър.
България прахосва седем години след отхвърлянето на комунистическото робство поради политическия хаос.
Реалните реформи започват през 1997 г. и значително се ускоряват при правителството на Сакскобургготски и министър Велчев.
Сега България се радва на един от най-високите икономически растежи в Европа, инфлацията е спряна, инвестициите бързо нарастват, бюджетът е балансиран.
Накратко, готвейки се да влезе в ЕС, финансовото положение на България е много по-добро, отколкото на Германия, Франция и много други.
Съмнително е дали Милен Велчев въпреки своята брилянтност щеше да бъде успешен финансов министър, ако не бяха образованието, което е получил в САЩ, и опитът му в реалния финансов свят в Ню Йорк и Лондон.
Независимо от колебанията икономическата, политическата и социалната система на САЩ работи по-добре, отколкото на всяко друго място на планетата.
Талантливите чужди студенти бързо схващат защо и прилагат знанията си за благото на родината - независимо дали са бръснари или министри.
Ричард Ран беше съветник на Джордж Буш-баща и правителството на покойния Андрей Луканов. Сега е член на борда на директорите на Каймановите острови.
В края на м.г. огледа терени край Варна за туристически бизнес. Горещо препоръчва създаването на офшорна зона в България.
"Имам изключително високо мнение за вашия финансов министър - каза той по повод номинирането на Велчев за шеф на МВФ. - Дори да не бъде избран този път, той вече е сред онези, които ще се обсъждат в бъдеще за подобни постове."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!