0

Логото на София филм фестНикита Михалков получи Наградата на София за цялостен принос в киноизкуството на специална церемония в рамките на 12-ия "София филм фест" (cinema.bg/sff).

Последният му филм "12" - римейк на класическия "Дванадесет разгневени мъже" на Сидни Лъмет, удостоен със специален "Златен лъв" на фестивала във Венеция, беше представен на руската гала вечер на софийския фестивал.

В София вчера Михалков даде пресконференция и разговаря с киномани.

Той разказа как е заснел "12", какво мисли за европейската цивилизация и култура, обясни смисъла на руската власт и призна, че обожава българска ракия.

"Филмът на американския режисьор Сидни Лъмет "12 разгневени мъже" е филм за тържеството на американския закон. Това е революционен за времето си филм.

Нашият "12" е огледално противоположен, защото в Русия закон без милосърдие е невъзможен. Не казвам, че така е добре, но е така.

Винаги съм смятал, че филмът не би бил понятен извън Русия, и даже се изненадах от интереса към него на фестивала във Венеция и от "Златния лъв", който получихме.

Основният проблем, който поставя и "12" е, че ние сме длъжни да разговаряме един с друг, за да не стават толкова много конфликти и убийства", обясни Никита Михалков.

Той смята, че

в Русия свободата често се превръща в слободия, а това води до хаос.

"Не смятам моята мисия за политическа. Аз духовно, като артист дойдох, за да представя новия си филм "12", каза той в отговор на въпрос.

И заяви, че днес "повече от всякога е нужна консолидация на славянските народи, особено на Балканите".

"На виртуалния и на културния "макдоналдс" могат да се противопоставят едниствено славянството и православието, но не ме вземайте за истеричен панславист",каза режисьорът.

"Човечеството загуби уважение към живота и смъртта. И на екрана ние вече не се интересуваме защо убиват, а как убиват", каза режисьорът.

Според него културната индивидуалност на всеки народ изисква внимание, за да бъде разбрана. "Защото ние не искаме да бъдем разбираеми, а искаме да бъдем разбрани.

Във филма и в действителността основното е достатъчно ли е на въпроса "Нow are you?" да получим отговор "I`m fine! Защо не казваме как наистина живеем? Защото няма кой да ни чуе, защото така сме свикнали".

А ето как Никита Михалков обяснява уникалността на руската държавност: "За мен образът на Русия се отъждествява с кръст, чийто вертикал е властта, а хоризонталът е изграден от културата и икономиката. И без вертикала на властта всичко в Русия става безсмислено.

Упрекват ме понякога, че подобно мнение би довело до тоталитаризъм и до отсъствие на свобода. Това не е вярно. Поне не за Русия, защото този вертикал се определя от огромния мащаб на страната ни", коментира режисьорът.

Посещението на големия режисьор е част от

мащабния проект на представяне на руската култура у нас през 2008 г.

Името му се асоциира с едни от най-големите шедьоври на руското кино. (Вж. филмография в imdb.com)

Роден е на 21 октомври 1945 г. в Москва. Баща му - Сергей Михалков, е поет и драматург, автор на популярни детски стихове и на текста на химна на Съветския съюз. Майка му - Наталия Кончаловска - поетеса и преводач. Брат му е известният режисьор Андрей Кончаловски.

В киното

Никита се снима за първи път на 14 години

През 1960 г. играе малка роля във филма "Тучи над Борском", а през 1961 - в "Приключения Кроша". Учи в актьорската школа на театралното училище "Шчукин" през 1963-1966 г. и още в първата учебна година се превръща в знаменитост с първата си главна роля в киното при Георгий Данелия в "Аз крача из Москва". Там изпява популярната и до днес едноименна песен и така младият Михалков става доста известен.

Прехвърля се във втори курс на режисьорския факултет на ВГИК (vgik-edu.ru) в класа на Михаил Ром. През 1971 завършва ВГИК с дебютния си късометражен филм "Спокоен ден в края на войната", след което за изненада на всички отбива военната си служба в атомна подводница в Камчатка.

През 1974 г. на екраните излиза първият му филм като режисьор -

"Свой сред чужди, чужд сред свои"

Никита МихалковДействието се развива през 20-те години в малко градче в южна Русия. Идва краят на Гражданската война, но пълната победа на болшевиките е още далеч. В района активно действат бандити и петима приятели - бивши червени бойци, влизат в смъртна схватка с тях. В същото време изгубен златен товар поставя на изпитание и приятелството между самите тях. Подозрение в предателство и смъртна опасност - не е ли това твърде много за един човек?

Още с тази история Никита Михалков започва да търси свой собствен път в киното, Десетилетието 1974-1984 г. преминава много плодотворно за режисьора. Той разкрива пълноценно потенциала си като почти всяка година представя нова лента, на която по правило е и сценарист, като същевременно не се страхува да ескпериментира в различните жанрове.

Демонстрира майстроство в стила в мелодрамата с "Робиня на любовта" (1975), дава своите екранни интерпретации по литературни произведения с "Незавършена пиеса за механично пиано" (1977) - по А.П. Чехов и "Няколко дни от живота на Обломов" (1980) по Ив. Гончаров.

Опитва сили в психологическата драма като екранизира театрални пиеси: "Пет вечери" (1979) и "Без свидетели" (1983) и отново залага на мелодрама - "Роднини" (1981). Филмите му получават международно признание, печелят награди на световни фестивали.

Още през 70-те години се

развихря и страстта му в актьорската професия

в която през годините регистрира галерия запомнящи се роли, особено в "Сибириада" (1979) при брат си Андрей Кончаловски, в "Гара за двама" (1982) и "Жесток романс" (1984) на Елдар Разянов.

Статски съветникАктьорското му амлоа се превръща в запазена марка и в собствените му продукции - още от дебюта "Свой сред чужди, чужд сред свои" до "Изпепелени от слънцето" (1994, удостоен с "Оскар"), "Сибирският бръснар" (1999) и "Статски съветник" (2005).

За разлика от повечето си колеги Никита Михалков посреща критично Горбачовата перестройка. На знаменития Пети конгрес на съветските кинематографисти през 1986 г. той прави неочаквано остро изказване в защита на Сергей Бондарчук, признавайки обективно неговите заслуги за съветското кино с класически произведения като "Съдбата на човека", "Война и мир" и "Те се сражаваха за родината".

Това го изключва от ръководните органи на съюза и настройва срещу него голяма група критици, както и всички привърженици на новото мислене и перестройката.

Михалков продължава по вече утъпкания си път в киното и това ясно личи със следващата му продукция "Очи черные" (1987) с Марчело Мастрояни в главната роля, която се радва на огромен успех по световните кинофоруми, включително и в България, но е заклемейна от критиката в бившия СССР.

Своите творчески позиции Михалков защитава и чрез продуцентската си дейност в обединието "Трите Т" -

Творчество, Товарищество, Труд

създадено от самия него през 1989 г., което съществува и днес. В началото на 90-те, Никита Михалков е абсолютно наясно накъде отиват нещата, затова започва да снима продукции, които освен позиция притежават и притегателна сила за масовия зрител. И отново успява не само да се хареса на фестивалната публика, но и да напълни киносалоните със зрители.

Не е случаен и последвалия успех: "Урга" (1991) - притча за монголска семейна двойка, живееща из степите на Манджурия. Филмът, който е финансиран от френски продуцент, получава шумен отзвук на световните кинофестивали, събира цял куп награди и получава номинация за "Оскар".

Джулия Ормонд в Сибирският бръснарПрез 1993 г. режисьорът завършва "Анна. От 6 до 18", сниман 12 години и проследяващ живота на дъщеря му. Филмът е отличен с европейската награда "Феликс". Година по-късно е готов "Изпепелени от слънцето", който отвежда в спокойното лято на 1936 г., в дачата на полковник Котов (Никита Михалков), където той се насладава на почивка сред семейството си.

Идилията е леко разстроена от пристигането на младия красив братовчед Митя (Олег Меншиков), който омагьосва жените с магнетичното си присъствие.

Само полковникът не може да бъде излъган за истинската цел на посещението, защото извън дачата е е времето на най-зловещите сталински репресии и нощните телефонни разговори на Митя не са безобидни, нито случайни.

Филмът получи Голямата награда на фестивала в Кан, а година по-късно - и "Оскар" за най-добър чуждестранен филм. Миналата седмица Михалков съобщи в Москва, че премиерата на продължението - "Изпепелени от слънцето-2" - ще бъде през май 2010 г., а сега той работи над 12-сериен тв вариант.

"Сибирският бръснар" е може би най-личният и съкровен проект на режисьора, обяснение в любов към руската душа и към родината, където Никита не се двоуми да се появи в одеждите на самия Цар Освободител Александър Втори.

Заради гигантския бюджет и сензационните снимки в Кремъл продукцията е широко коментирана. Неслучайно руснаците се надпреварваха да гледат тричасовия епос-мелодрама-комедия.

В родината си

"Сибирският бръснар" събра повече зрители от "Титаник"

За главната женска роля е избрана британката Джулия Ормънд, която играе американката Джейн Калахан. Тя идва в Русия по бизнес, но остава там по любов. Обектът на чувствата й е 20-годишен юнкер - Олег Меншиков, който се справя перфектно с ролята, макар да е два пъти по-възрастен от героя си.

Любовната история обаче е само рамката на историята, която впечаталява с невиждана мащабност.

Повече от 35 години Никита Михалков не спира да изследва чрез киното си тайните на руската душа и драматичните сблъсъци в своята родина, да анализира грешките и успехите като се опира на църквата и монархията, да създава своя тема в киното, която защитава със страст, темперамент и много талант като режисьор, актьор, сцанарист и продуцент.

 

"12"
Последният му проект - "12" - през първата седмица от излизането си на екран в Русия събра 2 млн. долара приходи от продадени билети.

Филмът на руския режисьор попадна в списъка с претендентите за "Оскар" в номинацията за най-добър чуждестранен филм. В тази категория ще се състезават още осем заглавия - от тях членовете на Американската киноакадемия ще съобщят на 22 януари петте номинирани ленти, от които ще бъде избран победителя.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защо най-студеният ден на Земята не е най-късият</p>

Защо най-студеният ден на Земята не е най-късият

Любопитно Преди 15 минути

Всъщност най-ниските температури биват измервани горе-долу месец след тези дни

<p>Не се предвижда увеличение на осигурителната вноска в бюджета за 2025 г.</p>

Главчев: Не се предвижда увеличение на осигурителната вноска в бюджета за 2025 г.

България Преди 43 минути

Той посочи, че финансовият министър вече е представил проектобюджета

Политически реакции по повод 1000 дни от войната в Украйна

Политически реакции по повод 1000 дни от войната в Украйна

Свят Преди 50 минути

"Тази война е за основите на нашето общество - за свобода, равенство, суверенитет"

Google

5 скрити трика на Google, за които вероятно не знаете

Любопитно Преди 1 час

Тези скрити съкровища могат да превърнат обикновеното търсене във възхитително откритие

<p>Мъж се събуди в болница с ампутиран грешен крак</p>

Канадец се събуди в болница с ампутиран грешен крак

Свят Преди 1 час

Мъжът вече е приел, че левия му крак го няма и е готов да прости

Мишел Йео се „чувства провалена“, защото няма деца

Мишел Йео се „чувства провалена“, защото няма деца

Свят Преди 1 час

Носителката на "Оскар" каза, че винаги е искала да има семейство

tbi bank отчете рекордна печалба от 38 млн. евро за деветмесечието на 2024 г. 

tbi bank отчете рекордна печалба от 38 млн. евро за деветмесечието на 2024 г. 

Любопитно Преди 1 час

През първите девет месеца на 2024 г. tbi сключи редица нови партньорства

<p>Силен взрив в жилищен блок, пострадали са 49 души (ВИДЕО)</p>

Силен взрив в жилищен блок в Румъния, пострадали са 49 души

Свят Преди 1 час

Причината за експлозията се изяснява

<p>Саботаж? Оптичен кабел е прекъснат под Балтийско море</p>

Оптичен кабел е прекъснат под Балтийско море, кой е виновникът

Свят Преди 1 час

За прекъсването съобщи финландската държавна компания за киберсигурност и телекомуникации Cinia

<p>Китай няма да стои безучастно, ако това се случи (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Ван И и Сергей Лавров обсъдиха войната в Украйна

Свят Преди 1 час

Китай е "готов да работи с Русия за по-нататъшно укрепване на стратегическото сътрудничество"

.

Знаехте ли това? - ето какъв е произходът на знака за долар

Любопитно Преди 1 час

За произхода на знака "долар" четете в следващите редове

<p>&quot;Ти си дяволът&quot;: Шокиращата история на жената, изнасилена от 50 мъже</p>

"Ти си дяволът": Синове се отрекоха от баща си, поканил 50 мъже да изнасилят майка им

Свят Преди 2 часа

Подробностите, разкрити по време на продължаващия процес в Авиньон, шокираха Франция, но смелостта на Жизел Пелико бе високо оценена

<p>Ден на траур е обявен в Одеса</p>

След руската атака убила 10 души в Одеса: Ден на траур е обявен в града

Свят Преди 2 часа

Ликвидирането на последствията от ракетния удар продължава

<p>&bdquo;Цялото ми тяло се молеше да умра&ldquo;</p>

Изнасилвания, душене, бой с метални вериги – да бъдеш различен в Афганистан

Свят Преди 2 часа

Откакто талибаните са си върнали властта в Афганистан през 2021 г., ЛГБТ гражданите са подложени на широкоразпространено сексуално и физическо насилие при задържането им

<p>Какво мисли българинът за еврото?</p>

"Тренд": 61% от българите не се съмняват в стабилността на еврото

България Преди 2 часа

Това показват данни от национално представително проучване, проведено между 16 и 22 октомври