Т урция ще преразгледа подкрепата си за газопровода "Набуко", ако глава "Енергетика" в преговорите й за членство в ЕС остава блокирана, предупреди днес в Брюксел турският премиер Реджеп Тайип Ердоган, предадоха световните агенции.
Газопроводът "Набуко" трябва да пренася синьо гориво от Централна Азия през Турция към Европа.
"ЕС трябва да бъде справедлив в отношението си към Турция, той не трябва да предпочита южната част на Кипър, която е разположена далеч от Европа и има само няколкостотин хил. жители, сравнена с Турция и нейните 70 млн. жители, подчерта Ердоган на конференция, организирана от Центъра за европейска политика конференция.
Ние не искаме привилегии, а справедливо отношение, каза турският премиер. Той заяви, че голям брой глави в преговорите с Анкара са били блокирани по политически причини.
Според дипломатически източници от ЕС Кипър блокира началото на преговорите с Турция по глава "Енергетика" заради спора с Анкара във връзка с проучванията за газови находища в района на Егейско море, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Ердоган заяви, че за момента няма достатъчни обеми газ за напълване на газопровода "Набуко". По думите му съответни споразумения за доставки на газ са били подписани с няколко страни-производителки, но според наличната информация, те нямат достатъчни количества газ за напълване на газопровода.
Турският премиер отправи критика към тези, които "не искат доставка на газ от Иран по политически причини", както и към тези, които "неизвестно защо не искат газ от Русия".
Ердоган изрази надежда, че през 2009 г. ще има скок напред в преговорите за присъединяване на Турция към ЕС.
По-късно турският премиер и председателят на ЕК Жозе Барозу заявиха, че ЕС и Турция са постигнали съгласие относно необходимостта от строителството на газопровода "Набуко".
Даваме пълната си подкрепа, каза Ердоган на съвместна пресконференция с Барозу. Глава "Енергетика" остава блокирана.
Според анализатори коментарите на Ердоган във връзка с проекта "Набуко" по-рано днес отразяват разочарованието му от бавния темп на напредъка в преговорите на Анкара за членство в ЕС, отбелязва "Ройтерс".
"Смятам, че турският премиер искаше да обърне внимание на проблемите, които кипърското правителство създава", каза Синан Юлген, директор на базирания в Истанбул Център за икономически и външнополитически проучвания.
Според анализатори Турция е оставила на заден план изискваните от ЕС реформи и разглежда 2009 г. като ключова за възобновяването на преговорите.
Юлген посочи, че през последните години Турция не е успяла да изпълни ангажиментите си да осъществи изискваните от ЕС реформи, а сега ще се види дали нещата ще се променят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!