И ранският министър на външните работи Манушер Мотаки потвърди днес, че страната му е прекратила всички мерки за доброволно сътрудничество с Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Нямаме никакви задължения по допълнителния протокол към Договора за неразпространения на ядрените оръжия, подчерта Мотаки.
Протокол, който не е ратифициран от Техеран, дава право на инспекторите на МААЕ да правят засилени инспекции на ядрени обекти с по-малък срок за предизвестие, припомня Франс прес.
Президентът Махмуд Ахмадинеджад подписа снощи указ, с който влезе в сила
закон за прекратяване на доброволното сътрудничество с агенцията.
Това стана, след като Управителният й съвет прие резолюция за информиране на Съвета за сигурност на ООН по въпроса за иранското ядрено досие.
Вицепрезидентът Голамреза Агазаде, който е и ръководител на иранската Организация за атомна енергия, потвърди, че е получил писмено нареждане от президента Ахмадинеджад.
Държавният глава подчертава в писмото си, че изследователските дейности в ядрената област и подготовката за използване на ядреното гориво за мирни цели трябва да започнат. По думите му
решението на МААЕ е взето под влиянието на няколко страни и няма никакво юридическо основание.
"Ще преразгледаме единствено тези наши ядрени дейности, които доброволно бяхме преустановили, за да изградим връзки на доверие със Запада.
Европейците обаче не оцениха добрата ни воля и продължиха единствено да искат спиране на ядрената ни дейност. Затова не виждаме никаква причина да продължаваме тези прояви на добра воля", добави Агазаде.
Той уточни, че инспекции на МААЕ в Иран все още може да се провеждат, само че не съгласно допълнителния протокол на организацията, предвиждащ необявени инспекции по всяко време, а съгласно разпоредбите на договора за неразпространение, които по думите на Агазаде не са толкова строги.
Иран не отхвърля руското предложение за създаване на съвместно предприятие за обогатяване на ирански уран на територията на Русия, съобщи още иранският вицепрезидент.
"Въпреки всички съществуващи трудности, ние не отхвърляме руската инициатива", заяви Агазаде.
След гласуването на резолюцията ръководителят на иранската делегация в МААЕ във Виена Джавад Вайди изрази съмнение дали руското предложение все още има значение или е изгубило смисъла си, но вчера Русия подчерта, че идеята й за обогатяване на иранско ядрено гориво на руска територия все още е в сила.
Буш ще предложи в бюджета за 2007 г. финансови средства за създаването на ядрено енергийно партньорство с Русия, пише вестник "Ню Йорк таймс".
В предложението се предвижда двете страни да доставят ядрено гориво на други държави. Отработеното гориво ще се прибира обратно, за да се избегне използването му за разработване на ядрени оръжия.
Говорителка на Белия дом отказа коментар по статията.
Очаква се администрацията да поиска в бюджета за 2007 г., който ще бъде оповестен в понеделник, да се предвидят 250 млн. долара за научно-изследователска дейност за развиване на нови начини за обработка на ядрено гориво, така че плутоният в него да не може да се използва за ядрени оръжия, отбелязва Ройтерс.
Решението на МААЕ за Иран е ясно послание, че светът няма да допусне Техеран да се сдобие с ядрено оръжие,
заяви президентът на САЩ Джордж Буш в изявление, цитирано от световните агенции.
Широкото съгласие иранското "ядрено досие" да се изпрати в Съвета за сигурност не е край на допломатическата воля, а начало на по-интензивни дипломатически усилия да се гарантира, че Иран няма да разработи ядрени оръжия, добави Буш.
"Пътят, избран от новите ирански лидери - заплахи, укриване на информация, нарушаване на международни споразумения и счупване на пломбите на МААЕ - няма да постигне успех и няма да бъде толериран от международната общност.
Продължаващото предизвикателно поведение на режима само изолира още повече Иран от останалия свят и подкопава стремежа на иранския народ към по-добър живот.
Истинският интерес на Иран е да работи с международната общност, за да се възползва от преимуществата на ядрената енергия за мирни цели, а не да се изолира, като продължава да развива способността да се сдобие с ядрени оръжия",
се казва в изявлението на Буш, оповестено от ранчото му в Крофърд, Тексас, където американският президентът прекарва уикенда.
Зам.-държавният секретар на САЩ Никълъс Бърнс отбеляза, че Техеран си е направил погрешно сметката за международните безпокойства по повод ядрената му програма.
Бърнс обясни, че САЩ ще използват Съвета за сигурност, за да засилват постепенно дипломатическия си натиск над близкоизточната страна и да сложат под контрол ядрените й дейности.
Той подчерта, че ислямската република няма други защитници в света освен "бандата на тримата", както нарече той Венецуела, Куба и Сирия, които единствени гласуваха "против".
Япония се опасява, че по-нататъшно изостряне на кризата около Иран може да доведе за нея до "петролен шок", тъй като ислямската република осигурява 15% от японския внос на петрол.
"Ако международната изолация на Иран се засили и срещу тази страна бъдат предприети санкции, то за Япония това може да се превърне в петролен шок", пише днес вестник "Йомиури", като се позовава на правителствен източник.
Токио реши да предложи посредничеството си в уреждането на проблема.
До края на февруари правителството планира да покани в Япония иранския външен министър Манушер Мотаки, за да се опита да убеди Техеран да спре обогатяването на уран и да възобнови преговорите с европейските посредници.
Япония вече има принципни договорености за изключителните права при разработването на петролното находище Азадеган, което се намира близо до иракската граница и е едно от най-големите в света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!