И кономическата криза, в която се намира страната и неспособността на републиканците да се справят с нея, посланието за активно включване в кампанията на Барак Обама и предупреждението, че "трети мандат за Джордж Буш" не трябва да се допуска - това бяха основните акценти в речта на Хилари Клинтън, произнесена през втория ден на конгреса на Демократическата партия, който се провежда в Денвър, Колорадо от 25 до 28 август.
Аз съм тук като горда майка, горд демократ, сенатор от Ню Йорк, американка и горд поддръжник на Барак Обама, каза сенатор Клинтън, след като беше представена от дъщеря си Челси и на аудиторията бе показан и кратък филм, проследяващ кариерата й на първа дама и законодател.
Време е да извоюваме обратно страната, която всички обичаме, призова нюйоркският сенатор и апелира към единство: "Няма значение дали сте гласували за мен или за Барак - време е сега да се обединим като една партия с една цел."
Хилари Клинтън предупреди още аудиторията, че е необходимо да се даде активна подкрепа за кандидатурата на Обама: "Ние сме един отбор и никой не може да си позволи да седи отстрани и да гледа."
Тя посочи, че залогът е твърде голям, за да си позволи партията различия и противоречия: "Това е битка за бъдещето и битка, която трябва да спечелим заедно."
"Няма начин, не на Маккейн!
Барак Обама е моят кандидат
и той трябва да бъде нашият президент", не остави никакво съмнение у делегатите за своя избор бившата първа дама на САЩ.
Речта й бе посрещната с огромен интерес както от нейните бивши привърженици, така и от онези, които подкрепиха нейния опонент.
Според социологическите проучвания до момента само 47% от гласувалите за бившата първа дама на първичните избори са заявили твърдо, че ще подкрепят Обама през ноември.
Този факт, както и агресивното използване от страна на кампанията на Маккейн на образа на сенатор Клинтън с цел да се привлече нейния разочарован електорат доказаха, че макар и победена, тя ще има решаващо влияние върху президентската кампания.
Упреците са, че макар досега бившата първа дама да изразява активно подкрепата си за Барак Обама, тя
не отправя достатъчно активно критики към Джон Маккейн,
с когото, по нейни собствени и на съпруга й Бил Клинтън признания, я свързва приятелска връзка. Съмненията по отношение на нейните намерения се засилиха допълнително и от признанията на Карли Фиорина - знакова фигура от щаба на Маккейн и бивш президент на "Хюлет Пакард", че е имала частна среща с брата на Хилари Клинтън.
В речта си пред партийния форум обаче бившата първа дама недвусмислено заклейми Маккейн като копие на Джордж Буш и кандидат, който няма да извади страната от рецесия.
Хилари Клинтън подчерта и достойнствата на Барак Обама като социален работник, законодател, политик, човек с виждане за бъдещето на Америка.
Самият Обама нарече първокласна
речта на бившата си съперница за президентската кандидатура.
"Тя беше изключителна. Речта й беше чудесна, много силна. Тя много добре обясни защо ще бъдем единни през ноември и защо ще спечелим изборите", каза сенаторът от Илинойс, след като гледа речта на Клинтън по телевизията в Билингс, щата Монтана.
Според говорител на републиканския кандидат Джон Маккейн обаче Клинтън не е признала, че Обама е готов да стане главнокомандващ.
"В кампанията за първичните избори сенатор Клинтън непрекъснато изтъкваше, че Барак Обама не е готов за главнокомандващ. В речта пред конгреса на демократите тя нито веднъж не опроверга това свое мнение", каза говорителят Тъкър Баундс.
Подкрепата, изказана от Клинтън за Барак Обама на партийния конгрес на демократите, е основна тема в електронните издания на западни вестници.
Клинтън, която преди време бе уверена, че ще спечели номинацията на демократите тази година, предприе вчера стъпки - целенасочено, според нейни сътрудници - да си
остави отворена вратичка за бъдещ опит да стане партиен кандидат за президент,
пише в. "Ню Йорк таймс".
Тя привлече привържениците си с речта си, а на предишен митинг с 3000 жени описа своето въодушевление и отдаденост към собствената си кампания. Освен това нейните сътрудници ограничиха участието на съветници на Обама в текста на речта й, а същевременно потърсиха съвет от бившия стратег на Клинтън Марк Пен, който е омразна личност за лагера на Обама, отбелязва вестникът.
Главната задача за Клинтън на конгреса - потвърждаване на подкрепата й за Барак Обама с възвишени и категорични думи - доминираше в 23-минутната й реч. Тя не издаде с нищо гнева и разочарованието, които според нейни приятели все още изпитва, пише изданието.
Клинтън описа причините, които са я подтикнали да се кандидатира за президент, включително желанието да възстанови икономиката, да въведе здравно осигуряване за всички американци, да сложи край на войната в Ирак и да защитава интересите на т. нар. "невидими" (незабелязвани от никого - б.ред.) американци, пише в. "Вашингтон пост".
Според мнозина поддръжници на Клинтън обаче,
речта й не е излекувала разделенията в редиците на Демократическата партия,
пише вестникът.
Делегатите на Клинтън все още са разделени в мненията как да постъпят при гласуването за партиен кандидат за президент, а някои изразиха безпокойство, че след оттеглянето й от надпреварата немалко нейни поддръжници ще гласуват за Маккейн или просто ще си останат у дома в деня на изборите, отбелязва вестникът.
Хилари Клинтън демонстрира партийната дисциплина, която проявява през цялата си политическа кариера и на редовни интервали в речта си повтаряше призива за партийно единство, пише британският в. "Гардиън".
По-рано вчера тя
освободи своите 1896 делегати от ангажимента да гласуват за нея
на конгреса - символичен ход, който им дава свобода да гласуват за Обама в името на партийното единство.
Речта на жената, издигнала се повече от всяка друга американка в политиката на САЩ, съвпадна с 88-ата годишнина от приемането на промяната в конституцията, която даде право на глас на жените, отбелязва вестникът.
Доминирането на Клинтънови в Демократическата партия, което траеше от почти 20 години, изглежда е приключило. Ако обаче Обама загуби през ноември, Клинтън може да се надява да издигне отново кандидатурата си през 2012 г., изтъква "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!