"Ако България не постигне значителен напредък в борбата срещу престъпността и корупцията, членството й в Европейския съюз може да бъде забавено, пише в четвъртък лондонският вестник "Файненшъл таймс". Публикацията е за встъпването в длъжност на новия главен прокурор Борис Велчев.
Велчев, който е специалист по наказателно право, обяви за свой приоритет борбата срещу корупцията. Той каза, че ще "разследва настоящите недостатъци и ще подкрепя промени, които ще направят съдебното преследване по-прозрачно, се отбелязва в статията.
Добавя се, че трудността на задачата, която предстои на Велчев, е била подчертана от убийството в София на Иван Тодоров, важна фигура от подземния свят, известен като Доктора. Тодоров бе разследван за пране на пари. Според очевидци, той е бил застрелян в автомобила си от неизвестни лица.
Премиерът Сергей Станишев обеща да сложи край на корупцията в администрацията и да предприеме мерки срещу престъпни групировки, които превърнаха България в канал за трафик на оръжия, наркотици и хора. Липсата на съдебни присъди срещу известни престъпници обаче предизвиква съмнение в способността на правителствената коалиция, водена от социалистите, да изпълни обещанията си, пише "Файненшъл таймс".
Цитирана е Иванка Иванова от Института "Отворено общество" в София, която твърди, че "има напредък по въпроса за корупцията, предимно свързан с много по-добър план за действие през 2006 г., но резултатите все още не са налице".
По-нататък в статията се казва: "Смъртта през октомври 2005 г. на Емил Кюлев, изтъкнат български банкер, който бе застрелян, докато отиваше на работа в центъра на София, предизвика преследването на предполагаеми гангстери в столицата. Операция "Респект", проведена съвместно от вътрешното министерство и министерството на правосъдието, доведе до рязко спадане на уличните убийства, които през 2004 г. бяха едно на всеки две седмици. Убийците на Кюлев обаче все още са на свобода.
Никола Филчев, досегашният главен прокурор, който бе критикуван за преустановяването на няколко дела срещу известни престъпници, тази седмица получи централно място в медиите, след като представи списък на официални лица, обвинени в корупция.
В него бе и председателят на Върховния касационен съд, висш съдебен орган, който може да отменя решения на по-ниски инстанции.
Миналия месец българският парламент одобри на първо четене предложените поправки на конституцията, които ще ограничат имунитета на депутатите. Предложенията дойдоха в отговор на обвиненията, че някои депутати получават пари от бизнес групировки, които са въвлечени в нелегален бизнес като контрабандата на бензин и цигари.
Десните партии оказват натиск имунитета на депутатите да бъде напълно премахнат, но досега социалистите предлагат само ограничаване на имунитета, с предлога, че свободата на речта изисква защита.
"След 15 години на мирно съжителство между политици и престъпници, вече е много трудно да се започне премахването на организираната престъпност" твърди Огнян Шентов, от Центъра за изучаване на демокрацията, завършва статията на "Файненшъл таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!