В нощта на Коледа хиляди деца по целия свят закачат своя чорап до камината с надеждата Дядо Коледа да го напълни с подаръци и лакомства.
Макар и привнесен обичай, при нас в последните години той набира все по-голяма популярност. В седмиците преди коледните празници по витрини и сергии се появяват чорапи с различни цветове, размери и декорация и мисълта да бъдат напълнени с вкусни изненади радва както децата, така и възрастните.
Защо и откъде се е появила традицията на коледния чорап няма писмени сведения. Съществува история, преправяна в различните държави, която разказва следното:
Живял някога богат мъж, който имал три дъщери. Съпругата му починала и трите момичета останали на неговите грижи. След като загубил цялото си състояние в безсмислени или неуспешни предприятия, те били принудени да се преместят с малка схлупена къщурка, където девойките сами готвели, чистели и шиели дрехите си.
Когато дошло време да се омъжват, бащата с ужас си дал сметка, че те нямат никакво зестра и по тази причина не могат да си намерят добър съпруг.
Свети Никола знаел за тревогите му и искал да помогне, но не можел да го направи през деня. Една нощ той спрял до прозореца на къщата, надникнал и видял, че всички са си легнали. До камината видял чорапите на трите сестри, изпрани и оставени да съхнат.
Свети Никола се качил на покрива и пуснал през комина три кесии със злато, които паднали в чорапите на девойките. На следващата сутрин, когато момичетата се събудили, открили в чорапите си достатъчно злато, за да се омъжат.
Традицията започва в няколко европейски страни. В началото децата окачвали един от своите чорапи, но след време били направени специални коледни чорапи, които да служат за тази цел.
В много семейства съществува традицията чорапите да се ушиват или изплитат вкъщи и на всеки да бъде избродирано името на неговия притежател.
В някои страни обичаят със закачянето на чорапите има своите разновидности. Във Франция децата слагат обувките си пред камината - традицията е останала от времето, когато са носели дървени обувки.
В Холандия пък малчуганите пълнят обувките си със сено и моркови за коня на Синтерклас. В Унгария децата излъскват обувките си, преди да ги оставят близо до вратата или перваза на прозореца.
Италианчетата оставят своите обувки навън в нощта на Богоявление, когато минава добрата стара вещица Бефана и оставя в тях подаръци.
В Пуерто Рико пък малките палавници поставят зеленина и цветя в малки кутии и ги слагат под леглата си за камилите на трите влъхви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!