В ъвежда се едногодишна забрана за ново строителство на площ от 39 хил. дка в района на Иракли, съобщи министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров след заседанието на кабинета. Възможно е тези терени с редки растения и животински видове да станат защитени територии, както други 681,3 ха в района, обясни той.
Министър Чакъров съобщи, че ще се създаде междуведомствена работна група с представители на няколко министерства, на областните управи на Варна, Балчик и Бургас, както и на сдружението на общините, които да разглеждат инвестиционните намерения за строителство.
"Целта е да се постигне координация между всички представители, защото към настоящия момент има утвърдени териториално-устройствени планове, общините издават съответните разрешения, след това се впряга като контролен орган Министерството на регионалното развитие и благоустройството и накрая Министерството на околната среда и водите е последната инстанция, която на пожар спира или ограничава всякакъв вид дейности.
Крайно време е да наложим единна процедура и съгласуване на действията на всички органи, ако искаме да опазим природата", заяви Чакъров.
Няма опасност за здравето на живеещите в кварталите близо до депото за балиране на отпадъците на София до Гара Искър, увери министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски.
По думите му отпадъците се обработват, балират и съхраняват правилно и никой не може да бъде винен за миризмата в района, която се усещала на 100-200 метра, а блоковете на ж.к. "Дружба" се намирали на повече от километър.
В района на депото има два бетонови възела, на които постоянно работят много хора, но те не се оплакват от миризмата или пък, че са се разболели, каза здравният министър.
Балите се късат, защото понякога хората изхвърлят остри предмети, стъкла, пирони, добави той и категорично изключи възможността работниците на площадката да пробиват балите, за да предотвратят тяхното избухване от гниенето на боклука.
По-големият проблем, който обсъждал днес кабинетът, бил къде ще се извозват балите за съхранение.
Екоминистърът обяви, че до десетина дни ще са готови геоложките проучвания на мини "Бобов дол" и призова столичният кмет да започне да разяснява на населението в близост до мините, че няма опасност съхраняването на боклука там.
В края на септември започва сепарирането на битовите отпадъци в София, съобщиха от Столичната община. На софийските площадки за балиране на отпадъците ще бъдат монтирани машини за сепариране, които ще извличат стъклото и пластмасите.
Суровините ще се използват отново в промишлеността, като по този начин обемът на отпадъците ще се свие с около 20-30% и така ще намалят разходите за балиране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!