Потвърденият брой на загиналите при аварията на Саяно-Шушенската водноелектрическа централа нарасна до 12 души, съобщи министърът на извънредните ситуации на Русия Сергей Шойгу.
По думите му съдбата на общо 64 души остава неизвестна. Роднини са съобщили за 62 души, които са отишли на работа и не са се върнали.
Според Василий Зубакин, президент на компанията собственик на централата - "РусГидро" (РусХидро), шансовете да бъдат открити оцелели обаче са почти нулеви.
Около 1000 души са ангажирани с издирването. Три групи водолази изследват потопените участъци вътре и около електроцентрала. В издирването участват и роботи, които могат да работят продължително време под водата.
Не е терористичен акт
Аварията в една от най-големите водноелектрически централи не е резултат от терористичен акт, заяви говорителят на следствения комитет при руската прокуратура Владимир Маркин.
Специалистите по взривни вещества от Федералната служба за сигурност (ФСС) не откриха следи от експлозиви на мястото на аварията, подчерта Маркин.
По случая е образувано наказателно дело за нарушения правилата за безопасност на труда.
Възстановяването
на ВЕЦ-а може да струва над 10 млрд. рубли (над 220 млн. евро), заяви управляващият директор на "РусГидро" Борис Богуш.
Пълната картина ще стане ясна след оценката на щетите в машинната зала, каза той и добави, че цялостното възстановяване на централата ще отнеме няколко години.
Трагедията е водеща тема за руските издания.
Както винаги, през август в Русия се случи грандиозно бедствие,
пише всекидневникът "Ведомости", който пусна във видеоканала си в YouTube любителски кадри от местопроизшествието.
През 2000 г. в същия месец потъна атомната подводница "Курск" със 118 моряци на борда, а две години по-късно катастрофа на хеликоптер отне живота на 114 военни.
При злополуката в Саяно-Шушенската ВЕЦ, символът на съветската енергетика, машинно масло от трансформаторите на станцията изтече във водите на река Енисей. Министерството на извънредните ситуации съобщи, че няма опасност от екологично замърсяване.
По думите на Василий Зубакин хидроагрегатите, които не пострадали при аварията, ще бъдат въведени в експлоатация до месец и половина.
Подмяната на повредените агрегати обаче ще отнеме близо две години,
пълното възстановяване на централата - над четири години, а месечните загуби от аварията могат да достигнат 1,5 млрд. рубли, допълва Зубакин, цитиран от "Ведомости".
Като резултат от инцидента беше регистриран значителен спад на мощностите в енергосистемата на Сибир, посочва в. "Независимая газета".
Саянският и Хакаският алуминиеви заводи спряха работа за един час заради недостиг на енергоресурси. Намалени са мощностите на Красноярския и Новокузнецкия алуминиеви заводи. Електроснабдяването в Хакаския и Алтайския край, както и в Кемеровска област е ограничено, пише изданието.
В. "Комерсант" цитира мнението на експерт, според когото
причината за аварията може да е както човешка грешка, така и техническа повреда
"Причината за хидроудара най-вероятно е рязкото затваряне на преградата в тунела с водата. Хидроагрегатът работи така: течащият по тунела поток вода върти хидротурбината, на другия край на която се намира хидроагрегатът.
След хидроудара налягането в системата е достигнало най-малко 50 атмосфери при максимално допустими 20 и хидротурбината буквално избухнала", казва експертът, цитиран от "Комерсант".
Друг руски вестник - "Время новостей", цитира мнението на ръководителя на Института за национална стратегия Никита Кричевский.
"През последните 15 години руското акционерно общество за енергетика и електрификация "Единни eнергетични системи на Русия" (РАО ЕЕС) и "РусГидро" просто експлоатираха наличните мощности, без да отделят средства за ремонт, за възстановяване и своевременна подмяна на действащите генератори", казва Кричевский.
По неговите думи федералните обекти и
регионалните хидроелектрически съоръжения се намират в плачевно състояние
Директорът на Института за енергетика и финанси Владимир Фейгин споделя мнението на Кричевский.
Тази авария е следствие на систематичната липса на финансиране за ремонти и подмяна на оборудването, казва Фейгин, цитиран от "Время новостей".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!