Д елегатите на извънредния 35-и конгрес на БЗНС-НС, който се провежда в НДК, отхвърлиха предложението на Великотърновската организация в дневния ред на форума да влезе и точка избор на главен секретар на партията.
За това предложение гласуваха 329 делегати от общо над 900 регистрирани. След приемането на дневния ред, част от делегатите напуснаха конгреса като заявиха, че не са съгласни с него.
Това е един излишен конгрес и необходимостта от подмяна на името на организацията беше само формалния претекст за свикването му, отбеляза Анстасия Мозер.
Това, което трябва да реши този форум е нещо много по-важно, а именно по кой път ще продължи тази земеделска организация - дали наляво към съглашателства с БСП, или по историческия си път на независима организация в защита на демокрацията, посочи тя.
"Нас са ни избрали за депутати, за да правим политика, а не интриги", подчерта лидерът на партията.
Според Мозер дрязгите и напрежението в организацията са се получили, защото няколко души са поискали да използват БЗНС-НС за свое лично облагодетелстване и когато не са станали депутати, са тръгнали да рушат това, което не са създали, а само са използвали.
"БЗНС-НС не е за продан, а главният му секретар е един от малкото политици, които никога не са били обвинявани в корупция. За някои това може да не е важно, но аз смятам, че корупцията компрометира демокрацията", отбеляза тя.
Никой не е вечен и не трябва да бъде дълго на един пост, заяви Мозер и посочи, че би искала, когато му дойде времето, да види като главен секретар на БЗНС-НС човек, който е почтен.
Няма да се съглася да бъдат подменени земеделските ценности, защото те са ценностите на демокрацията, и ще бъда пречката пред коалиция с БСП, категорична бе в доклада си Мозер.
Земеделски народен съюз е името, което БЗНС-НС ще запази в понеделник в Софийски градски съд, решиха делегатите конгреса. Още две резервни имена ще бъдат запазени - Български народен земеделски съюз и Земеделски съюз на България.
Ако парламентът приеме на второ четене удължаване на срока за пререгистрация на партиите с една година, както беше предложено от коалиция Български народен съюз (БНС), в наименованието на организацията няма да се правят промени.
Делегатите дадоха на Комисията по устава, която беше съставена днес, правото да работи като постоянна комисия до април-май следващата година и да предложи промени в основния документ на организацията, които да бъдат обсъдени по места и гласувани на следващия редовен конгрес през ноември 2006 г.
Днес бяха приети само поправки, които се налагат от промените в Закона за политическите партии.
На форума беше предложено Борислав Китов, Румен Йончев, Екатерина Каферинова и Димитър Чукарски да подадат оставки от Управителния съвет и Постоянното присъствие на организацията.
В отговор на журналистически въпрос дали смята за нужно да подаде оставка Китов посочи, че не е избран от конгреса, за да подава оставка пред него, а от Управителния съвет, където само преди месец му е гласуван вот на доверие.
По думите му той няма да има проблеми да работи и занапред с главния секретар на партията Анастасия Мозер, а в организацията не трябва да има разцепление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!