Всеки ден по една българка умира от рак на маточната шийка. Но кога ваксинацията ще стане безплатна и задължителна у нас, никой още не може да каже.
Това стана ясно на презентацията на "ГлаксоСмитКлайн" относно необходимостта от ваксиниране срещу този вид рак, който е на второ място при жените след рака на гърдата.
В Европа на всеки 18 минути умира жена от рак на маточната шийка, изтъкна д-р Александър Симидчиев, медицински директор на компанията.
Няколко страни в ЕС вече въвеждат масова ваксинация на всички момичета под 12 години, тоест преди сексуалния им дебют. Между тях са Великобритания, Гърция, Франция, Белгия.
Миналата година "ГлаксоСмитКлайн" пусна на нашия пазар първата в света ваксина срещу този рак. Според изследвания на компанията причина за заболяването, при което 30% от жените не оцеляват до пет години след откриването му, е човешкият папиломен вирус.
Заболяването се предизвиква при не само при сексуален контакт, но и при контакт с пръсти. Колкото по-дълго канцерогенният вирус живее в допир с маточната шийка, толкова по-голяма е вероятността той да причини рак.
Според д-р Симидчиев никоя жена няма гаранции, че няма да се зарази с вируса, освен ако не се откаже от всякакви сексуални контакти. Дори да имаш един сексуален партньор, не можеш да бъдеш сигурен, че той няма други партньори, подчерта д-р Симидчиев.
Последни изследвания показват, че всеки европеец има средно по шест партньора през живота си. Лошото е, че имунитет срещу човешкия папиломен вирус не може да се изработи, а за съжаление само 40% от българките ходят годишно на гинеколог.
Все още не е ясно защо пушачките повече боледуват от рак на маточната шийка.
Американски учени пък разработиха тест, който позволя да бъде диагностициран
рак на гърдата по анализ на слюнката
Според изследователите най-доброто място за провеждане на теста е кабинетът на стоматолога, съобщава списанието "Cancer Investigation".
В момента за диагностициране на заболяването се използват методи като мамография, ултразвукови изследвания и биопсия на тъканите.
Методиката за откриване на рак на гърдата по слюнката, предложена от стоматолози от университета в Тексас, може да бъде използвана за провеждане на скрининг.
Новият метод се основава на определянето на 49 белтъчини-маркери в слюнката. Важно значение има фактът, че резултатите от теста позволяват да бъдат диференцирани доброкачествените и злокачествените тумори, подчертават изследователите.
Методът е бил изпитан успешно върху 30 пациенти и в момента учените планират провеждането на по-мащабни изследвания. Освен това стоматолозите се опитват да установят в слюнката маркери и на други онкологични заболявания, което ще позволи да бъде разширено приложението на теста.
Ваксинирането се прави на три дози, а общо цената е около 800 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!