33 млн. души в света са носители на ХИВ-вируса. 2 млн. души са починали от коварната болест през изминалата година, сочи докладът на Съвместната програма на ООН и СЗО за борба със СПИН.
Той е базиран върху данни от 147 държави и проследява изпълнението на 25 основни критерия, заложени в Декларацията за борба с ХИВ, приета през 2001 г., и в политическия документ, приет на Срещата на високо равнище през 2006 г.
Въпреки че изследването отчита спад на новозаразените от 3 млн. през 2001 г. на 2,7 млн. през 2007 г., броят на инфектираните в много страни като Китай, Индонезия, Кения, Русия, Украйна и Виетнам е нараснал. Повишава се и процентът на нови случаи в Германия, Австралия и Великобритания.
В Източна Европа и Централна Азия - регион, към който принадлежи и България, броят на ХИВ-позитивните е нараснал с 1,5 млн. души през 2007 г., като почти 69% от тях живеят в Русия и Украйна.
Увеличава се броят на заразените и в Азербайджан, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан и Узбекистан. Основните рискови групи там са наркоманите и проституиращите.
Особено засегнати са градските и индустриални зони в тези страни - в Русия 60 на сто от инфектираните живеят в големите градове като Санкт Петербург и Москва.
Смъртността сред болните от СПИН като цяло е намаляла. През 2006 г. от болестта са починали 2,2 млн. души. Само година по-късно смъртните случаи са с 200 хил. по-малко.
СПИН остава обаче главната причина за повишената смъртност в Африка, където са 67% от серопозитивните по света. 60 на сто от жените на планетата, заразени с вируса, живеят в Африка.
Относителният спад в някои от най-засегнатите райони като Руанда и Зимбабве, се дължи най-вече на промени в сексуалното поведение. Те включват засилена употреба на презервативи сред младежите, намаляване броя на ранните сексуални контакти, както и увеличаване на достъпа на бременни жени носителки на вируса до антиретровирални лекарства, които предпазват от предаването му на плода.
"Ползите от спасяването на човешки живот чрез превенция на новите инфекции и предоставяне на лечение за заразените с ХИВ трябва да бъде дългосрочна задача", каза на пресконференция в централата на ООН в Ню Йорк директорът на агенцията по въпросите на СПИН д-р Питър Пайт.
В документа се посочва, че особено важно е усилията да бъдат насочени към групите, изложени на най-голям риск от заразяване, защото там, където са защитени със закон от дискриминация, те имат по-добър достъп до лечение и превенция.
Докладът за 2008 г. излиза в навечерието на 27-ата международна конференция по въпросите на СПИН, която ще се проведе в Мексико.
"Реакцията по отношение на болестта е между важните цели на хилядолетието. Прогресът, който осъществяваме в борбата със СПИН, ще ни помогне в усилията за намаляване на бедността и детската смъртност", заяви администраторът на ПРООН Кемал Дервиш.
Борбата със СПИН изисква дългосрочно финансиране и донорите ще трябва да продължат да допринасят за бюджетното осигуряване на лечението на заразените в слаборазвиващите се страни. Крайната цел е универсален достъп до превенция и медицинско обслужване.
Четири са основните ни цели в тази посока - липса на дискриминация, многостранен подход, реални резултати и ангажиране на гражданското общество, уточни д-р Пайт.
Няколко дни преди началото на Олимпийските игри, Китай все още отказва да издава визи на посетители, които са засегнати от вируса на СПИН, съобщи АФП. От кандидатите се изисква да декларират дали са серопозитивни, което се приема за дискриминационна практика.
Очаква се, че поне за спортистите и членовете на делегациите няма да се изисква подобна декларация. Според представителите на СЗО отношението към болните от СПИН в Китай е много тежко, но има постигнати успехи по отношение на интеграцията им в обществото.
Серопозитивните в самия Китай са около 700 хил. по официални данни, но според други оценки, броят им може да бъде до 10 пъти по-висок.