А втомагистрала "Хемус" при с. Долни Богоров вече е отворена, но движението се извършва двупосочно в едната лента - платното в посока Варна.
Поставя се временна маркировка, която да указва посоката и начина на придвижване по магистралата.
Другото платно в посока София е изцяло унищожено - асфалтът е силно нагънат и начупен.
Участъкът между Горни и Долни Богров в посока София е напълно неизползваем.
ЖП линиите
Наводненията на 5 и 6 август са нарушили движението по шест железопътни линии в страната, съобщи пресцентърът на БДЖ (BDZ.bg).
Заради влошените метеорологични условия и голямото количество на валежите, движението на влаковете в страната беше блокирано, а голяма част от железопътната инфраструктура в бедстващите райони - разрушена, пише в съобщението.
Възстановено е движението между Карнобат и Бургас по едната жп линия. Влаковете преминават през участъка със скорост 25 км/ч с оглед на безопасното пътуване.
От снощи е възможно движението на влаковете по едната железопътна линия и в участъка между Своге и Лакатник.
От БДЖ продължават да превозват с автобуси пътуващите в участъка между София и Септември. Осигурени са 10 автобуса за пътниците от ускорени бързи и бързи влакове от София към Ямбол, Бургас и Варна в обратната посока.
Осигурен е автобус и за пътниците от международния влак от Истанбул през София за Белград.
Все още няма движение по част от подбалканската железопътна линия от София до Карлово. Шосетата в региона също са заляти с вода. Това прави невъзможно осигуряването на автобусен превоз за пътниците през засегнатия участък.
По тази причина двата бързи и двата ускорени бързи влака между София и Бургас, които по разписание преминават по подбалканската железопътна линия през Карлово, се движат само между Карлово и Бургас, информират още от БДЖ.
Пътническите влакове между София и Карлово, София и Копривщица и София и Долно Камарци са отменени.
От БДЖ изцяло възстановяват паричната равностойност на билетите на отказалите се да пътуват.
22 са бедставщите райони в страната
По данни на Ситуационния център на "Гражданска защита" продължава обявеното кризисно положение на територията на две области - Софийска и Врачанска и в 22 общини в страната:
Долна Баня, Ихтиман, Костенец, Горна Малина, Ботевград, Своге, Кремиковци, Нови Искър и Връбница, Софийска област; Белово, Велинград, Пазарджик, Септември, Панагюрище и Лесичево, област
Пазарджик, Смолян и Чепеларе, област Смолян; Мездра, Криводол, Роман - област Враца; Съединение, област Пловдив и Искър, област Плевен.
Това съобщи правителствената информационна служба.
Със заповед на кмета на община Якоруда е отменено кризисното положение на територията на общината от вчера следобед.
В язовир "Искър" има свободен обем от 36 млн. куб.м и няма опасност от преливане към 7 август, се посочва още в съобщението.
По данни на оперативния дежурен на Министерството на енергетиката и енергийните ресурси (МЕЕР) към 20 ч. на 7 август в системата на енергетиката и НЕК се извършва контролирано източване водите на язовир "Въча" през ТЕЦ "Орфей" с 40 м3/сек.
Остава усложнена обстановката в Световрачене, Гниляне, Кремиковци и Долни Богров. Водолазен екип е извел от наводнените сгради седем души. Спасителен екип с линейка на Гражданска защита ще транспортира жена, нуждаеща се от хемодиализа от кв."Бухово" до София.
Наблюдението на реките на територията на област София продължава. Повишава се нивото на р. Искър в район Нови Искър и намалява при с. Долни Богров.
Нивото на р. Марица към 7 ч. днес при гр. Свиленград се е покачило със 150 см.
В община Съединение е отводнена индустриалната зона.
В община Стамболийски след повишаването на водните нива е възникнал голям пробив по дигата до с. Три Водици и е нарушено водоснабдяването.
В община Родопи са отводнени 15 къщи в селата Оризаре и Златитрап. Продължава работата по дигите и отводняването на къщи в с. Цалапица.
В община Садово дигата на р. Марица от Кемера до с. Христо Милево е скъсана на три места. Най-голям е пробивът до с. Христо Милево, където е направено заграждение и няма опасност от наводнение.
В община Марица е прекъснато водоснабдяването в с. Скутаре. В община Първомай е извършена превантивна евакуация на 100 жители на с. Градина.
В област Враца, община Мездра, село Ребърково е с прекъснато електрозахранване. Екип на "Електроразпределение" работи за отстраняване на аварията.
В община Роман нивото на р. Малък Искър е спаднало с около 20-30 см. Прекратена е евакуацията на жители на общината.
Без електрозахранване са селата Стояновци, Радовене и Кунино. Има скъсан електропровод на р. Малък Искър.
В община Криводол са възстановени телефонните връзки със селата Краводер, Главаци и Ботуня, Фурен и Лесура.
В община Мизия нивото на р. Скът при гр. Мизия е 210 см. До критичната точка на преливане остават още 1,20 м.
В Софийска област, община Ихтиман е постъпило искане към Гражданска защита за осигуряване на 10 палатки и 10 фургона за настаняване на пострадалите от наводненията.
"Най-тежко остава положението н район Нови Искър и в община Искър, Плевенско, където бяха евакуирани 2000 души поради наводнение на 400 къщи - информира председателят на Държавна агенция "Гражданска защита" ген. Никола Николов. - Там се пробиха дигите независимо, че два дни преди наводнението екипите на Гражданска защита ги укрепиха, река Искър ги преодоля."
Населението е осигурено с необходимите неща за спане и с храна.
Седем души за били спасени в Нови Искър, 10 в община Искър.
Къщите в Искър се наблюдават от полицейски екипи.
Основните усилия са в общините, където водата вече се е оттекла и може да се отводнява - в Ихтиман, Елин Пелин, Ботевград, Съединение и Роман, уточни Колев.
Изпомпва се водата от къщите в Нови Искър. Доставя се хляб и минерална вода в Гниляне, Кубратово, Световрачане, Негован, Чепинци, Житен и кв. "Изгрев" в Нови Искър.
Пътят от София към Кубратово е проходим. Мостът между града и гарата в Елин Пелин е възстановен.
Пътищата в общината са проходими, с мотопомпи се работи по отводняването на залятите къщи. Евакуирани са около 1000 души от цялата община.
Разрушени са мостовете Мусачево, Елин Пелин и Елешница.
Все още е критично положението в общините Смолян и Чепеларе, където продължава отводняването на цели жилищни квартали. Възстановено е електрозахранването и водоснабдяването.
16 села във Велинградската община са изолирани заради разрушени пътища. Без ток и вода са 30 селища в общините Белово, Панагюрище и Велинград.
Възстановяват се дигите по реките Тополница и Марица.
Помощите
Доставени са 500 пакета с храни на най-нуждаещите. Утре и в сряда ще бъдат раздадени останалите 4500 пакета с храни в Мирково, Елин Пелин, Горна Малина и Костенец.
На 9 и 10 август ще бъдат раздадени още 2500 санитарно-хигиенни пакета в 85 населени места в общините Иваново, Русе, Полски Тръмбеш, Силистра, Сливо поле, Тутракан, Челопеч, Сливен, Ямбол, Тунджа и Стражица, Пирдоп, Омуртаг, Свищов, Цар Калоян, допълват от "CARE International".
БЧК стартира национална кампания в помощ на пострадалите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!