Е два ли има ученик, който да не е мечтал да си смени ролята с учителите и да пише една двойка на преподавателя си по математика, например... Със сигурност има и много родители, които на драго сърце биха споделили възхищението си от някой от преподавателите на своето дете.
В ерата на интернет вече съществува възможността учителите да бъдат оценявани в Мрежата. В Ирландия, Великобритания и в Германия специализирани сайтове като например RateMyTeachers.com предоставят възможност за оценяване на учителите, както това се прави вече в Северна Америка.
Преди шест месеца в Германия бе създаден ананологичен сайт - SpickMich.de. Зад тази инициатива стоят трима студенти по икономика на възраст от 22 до 26 години.
Филип, Тино и Мануел си казали, че щом в университета преподавателите се оценяват в края на годината, защо същото да не важи и за училището...
Така се ражда сайтът, който в момента се радва на огромен успех - 250 хил. потребители и 100 хил. преподаветели, които са оценявани.
"Принципът е много прост. Учениците се регистрират в сайта със своето име и посочват името на училището и преподавателите. След това могат да ги оценяват от 1, което е много добре, до 6 - много зле.
Те могат да добавят и свои впечатление като например секси, мотивиран, интересен, прекалено взискателен или на чак толкова изискващ по време на изпитване. Самите оценки са анонимни, а преподавателите имат възможност да реагират", разказва Тино.
И действително реакциите на закъсняват. Някои преподаватели подкрепят оценяването, други го смятат за
посегателството срещу личния им живот
Една жена дори заведе дело в съда в Кьолн с искане сайтът да бъде забранен.
Съдът обаче отхвърли иска с мотива, че свободата на словото трябва да може да се изразява. Асоциацията на преподавателите в Германия обаче критикува сайта.
Много е лесно да се регистрираш под фалшива самоличност в там, обяснява Ханс-Петер Бауер, преподавател от Кьолн.
"Регистрирах се като Вили Бранд, името на нашето училище, за адрес дадох френски имейл във wanadoo.fr и след това вече можех да оценявам всички преподаватели в училището.
Всички могат да гласуват без контрол. Аз например мога да оценявам колега от моето училище, както и ученици, които никога не са ме виждали да преподавам могат да ме оценяват, а аз не мога да направя нищо.
Аз съм за оценяването на учителите, защото е много важно да знаеш къде си, но не по този начин. Това е публично оценяване, правено от който и да е и за мен резултатите не са валидни", обяснява той.
Ясно, че има различни мнения по въпроса за сайта, но поне съществуването му става причина за започването на дебат около начина, по който да се оценява работата на учителите.
На популярния сред българските ученици сайт Schools.Pomagalo.com всеки ученик може да оцени учител от своето училище, да добави учител (ако още го няма в списъка), да впише по какво преподава този учител и да даде оценка за неговата работа, както и да коментира някакъв училищен проблем, да предизвика дискусия и т.н.
Сайтът се чете и от учителите и те също могат да коментират поставените им оценки. Учителка по информатика от столично училище споделя, че често учениците ползват сайта,
за да си върнат на учителя, който им е писал двойка или тройка
Според нея, когато се поставят оценки онлайн анонимно, не може да се разчита на обективност. Отделните оценки на учениците могат да се сметнат за субективни, както и оценките на някои учители за учениците.
Когато обаче се съберат повече от 20 еднакви оценки за един учител обективността на средната оценка се покачва, смята един от инициаторите на подобни проекти, реализирани от Българския Великден.
За първи път мнението на учениците започна да се отчита чрез създадения сайт MoetoDaskalo.com. Статистиката сочи, че от началото на проекта през 2006 г. са обхванати 81% от българските училища.
Учениците са въвели над 53% от работещите учители в средното училище. Самите те са много чувствителни към достойнствата и недостатъците на преподавателите си.
Лесно долавят отношението им към тях и дали ги уважават. Създателите на проекта нямат претенции да са открили идеалната система за оценяване на учителите, но са направили възможното да няма злостни нападки и охулване на учители.
Мненията са модерирани, защото целта е не да се унижават учителите, да се помогне за решаване на проблемите и за по-добро образование. Един ученик може да дава само една
оценка за свой преподавател и то в училището, в което е посочил, че учи
Сред най-честите мнения се изразява недоволство от начина на преподаване и от това, че не се осъвременява учебния материал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!