П лодовите сокове може да се окажат не чак толкова полезни, защото намаляват ефективността на някои лекарства.
Това твърди изследване на екип канадски учени, цитирани от Би Би Си, според които сокът от грейпфрут може да спре правилното абсорбиране на лекарства против алергия. Вече е доказано, че той възпрепятства усвояването на медикаменти за кръвно налягане.
"Това е само върхът на айсберга. Сигурен съм, че ще намерим още и още лекарства, които се повлияват по този начин", казва д-р Дейвид Бейли от университета в западно Онтарио, Канада.
Неговият екип открил, че сокът от грейпфрут има обратния ефект на антихистаминово (антиалергенно, бел. ред.) лекарство, като отслабва влиянието му върху организма.
Доброволци били разделени на две групи. Едните изпили лекарството с вода, а другите със сок от грейпфрут. Учените установили, че при втората група организмът е успял да абсорбира едва половината от медикамента, което потенциално намалява неговата ефективност.
Екипът на д-р Бейли вярва, че в сока има активна съставка, която блокира механизма на всмукване на молекулите на лекарството от тънките черва в кръвта. Те твърдят, че в ябълките и портокалите има подобна съставка, която може да предизвика сходен ефект.
До този момент е установено, че сокът от грейпфрут, портокал и ябълка повлиява отрицателно абсорбирането на "Етопозид", лекарства, които се приемат при химиотерапия, някои бета-блокери, които лекуват високо кръвно налягане и "Циклоспорин", взиман от трансплантирани пациенти, за да се предотврати отхвърлянето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!