Ако искат да работят, трябва да приветстваме имигрантите, пише Ан Уилсън в лондонския в. "Ивнинг стандард" и обяснява защо:
"Както вървят нещата, на всеки няколко седмици ще има криза с имигрантите. Последният проблем е свързан с вероятността стотици хиляди българи и румънци, чийто страни ще се присъединят към ЕС догодина, да получат правото да работят във Великобритания, като по този начин ще отнемат работни места от британците и ще паднат надниците.
Изпадналото в паника правителство обмисля въвеждане на разрешителни за работа, които ще позволят на българи и румънци да пристигнат тук само ако разполагат с някакви специални умения, каквито липсват на местните хора.
Трудно е да се види някаква справедливост или логика в това решение. Ние не прилагахме това дивашко правило, когато приехме десетки хиляди баби, деца, лели и братовчеди от Бангладеш и Пакистан в Лестър, Улверхамптън или Уолтъмстоун.
Нито пък попитахме мнозинството пришълци от Източна Африка и Карибите дали имат квалификации, които недостигат във Великобритания.
Те си пристигнаха спокойно и се смяташе за крайнодясно или дори нацистко да се задават въпроси за политиката, която ги допусна тук.
Сега обаче бели квалифицирани работници искат да дойдат в Англия и, което е още по-ужасно - искат да свършат някоя работа, която и ние искаме да се свърши.
Започват да се задават въпроси дали страната може да поеме нови имигранти. Проблем ли е обаче, ако цената на водопроводните услуги пада?
Наистина, ако човек се вгледа в приноса на младите сомалийци за уличната престъпност и в търговията с наркотици, изглежда шокиращо, ако на същата улица види полски младежи, които подменят умело рамките на прозорци.
Някои имигранти на практика идват в тази страна, за да са полезни и това предизвиква истински шок за системата.
Със сигурност най-добрия начин за решаване на проблема с имиграцията е да се реформира системата за социални помощи. Не мисля, че в наше време е възможно за правителствата, независимо колко се силят, да контролират движението на хора в света.
Те обаче имат възможност да променят системата на отпускане на помощи. И ако някой имигрант дойде тук, за да работи, това е от полза за всички нас.
Ако обаче идва, за да се възползва от свръхщедрата система на социална помощ, тогава не трябва да му се плаща. Такъв имигрант няма дълго да остане в страната", заключава авторката.