Според вестника МИ-6 вече е назначила и "не-изпълнителен директор" от частния сектор, който трябвало да направи така, че британските агенти набират информация по-възможно най-ефикасния начин.
Тези назначения бяха предшествани от провала на правителството в Лондон с информацията за оръжията за масово поразяване на Ирак, припомня изданието.
Друг британски вестник - "Индипендънт", излиза на първа страница с констатацията: "1000 дни в ада", като съобщава за решението на Вашингтон да освободи четирима британски граждани, държани като затворници от американците в базата "Гуантанамо" заради подозрения, че са работили за "Ал Кайда" в Афганистан.
Изданието припомня историята на Моазам Бег - бивш студент по право от Бирмингам, присъединил се в Афганистан към т.нар. от американците "незаконни бойци".
През по-голямата част от тригодишния си престой в затвора в Гуантанамо Моазам Бег е бил държан в самостоятелна килия, изложен на лоши атмосферни условия и подложен на психически тормоз от разпитващи го американски военни, разказва вестникът и допуска, че Бег ще се завърне във Великобритания в недобро душевно здраве.
Френският всекидневник "Монд" от своя страна пише, че едва 1/4 от задържаните от американците във военната база "Гуантанамо" затворници имат "някаква стойност" от гледна точка на разузнавателните данни.
"Ако приемем, че това е разумна причина да бъдат държани там, какво остава за другите 3/4? Какви са обвиненията срещу тях, пред кой съд ще ги съдят и кога?, пита вестникът, като припомня разкрити от пресата документи на ЦРУ за използването на насилие по време на разпити - методи, описани от Международния Червен кръст като "равносилни на мъчение".
Според френското издание "истината е, че американското ръководство създаде правно чудовище".
Вашингтон трябва да освободи повечето затворници, а сериозно заподозрените да съди в редовните съдилища, заключава "Монд".
Испанските всекидневници отделят внимание на одобреното с 300 гласа от парламента предложение на премиера Сапатеро да свика референдум за одобряване на европейската конституция на 20 февруари.
Излизащият в Мадрид "Ел Паис" отбелязва, че по време на дебатите опозиционната Народна партия и управляващата Социалистическа партия са се скарали заради бъдещето на баските в Испания - или както отбелязва "Ел Мундо", ако "Народната и Социалистическата партия са единни за Европа, те би трябвало да са далеч по-единни за Испания".
Германската преса отделя голямо място на ниската раждаемост в страната.
"Ди Велт" пише, че Германия е на първо място в света по бездетни възрастни хора.
44% от бездетните хора се оправдават с това, че не могат да намерят подходящ партньор за семейство и че са щастливи и без деца, допълва вестникът.
Изданието добавя и резултат от друго проучване, според което в Германия се е увеличила средната възраст, на която жените раждат първо дете, и тя вече е 29 години.
За пореден път демографските изследвания показват, че парите не стоят зад падането на раждаемостта, констатира "Ди Велт".
Вестниците в Швеция критикуват липсата на готовност на страната да се справя с вътрешни и международни кризи.
Излизащият в Стокхолм "Дагенс Нихетер" призовава за създаването на кризисен план, който да бъде осъществяван на ниво ЕС.
Швеция може да се справя с вътрешни кризи като бурята, връхлетяла страната в събота, но е зле подготвена за бедствия в чужбина, смята изданието.
"Шведи има не само в Швеция", коментира "Дагенс Нихетер" и добавя:
"Пътуваме, живеем и работим из целия свят. Не трябва ли тогава да можем да разчитаме на помощ от шведската държава?".
Датският "Берлингске Тиденде" критикува факта, че са били необходими няколко дни, докато се намери самолет, който да пренесе датска полева болница в помощ на пострадалите от цунами в Азия.
На самолета не е било позволено да тръгне от Копенхаген заради ниска застраховка, но когато все пак отлетял, екипажът прекарал една нощ в родината си - Узбекистан, след което още една в Мадрас, докато чакал разрешение да кацне в Суматра.
"Когато наемаш самолет от република от бившия Съветски съюз, с име, завършващо на "стан", трябва да си готов на изненади", заключава вестникът.
Някои европейски издания коментират възстановяването на дипломатическите отношения между ЕС и Куба.
Германският "Ди Тагесцайтунг" приветства възстановяването на отношенията, но добавя, че ЕС се е изложил сам, налагайки дипломатически санкции срещу Куба през 2003 г. заради ареста на 75 кубински дисиденти.
Ако си готов да премахнеш дипломатическите санкции срещу едва символичен акт на добра воля от страна на Куба, тогава нямаше никаква нужда те да бъдат налагани, смята вестникът.
Британският "Дейли Телеграф", наред с почти всички останали издания на Острова, публикува материал за открито във Флоренция ателие, където се смята, че Леонардо да Винчи е нарисувал известната картина "Мона Лиза", изложена в Лувъра в Париж.
Ателието се намира в сегашен военен колеж и било открито зад тайна врата, водеща към помещение, използвано от Леонардо през 1500 г.
Според "Дейли Телеграф" се предполага, че по същото време и на същото място художникът е скицирал друг голям свой шедьовър - "Дева Мария с младенеца и Света Анна", изложен в Националната галерия в Лондон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!