Р ичард Ран, някогашен икономически съветник на Андрей Луканов, смята, че през последните 20 години България е направила огромна крачка напред в развитието си.
Американецът Ран и анализатори на Института за пазарна икономика (ИПИ) представиха на дискусия в София тенденциите в бъдещото икономическо развитие на страната, възможностите за развитието на идеите за по-голяма конкуренция и индивидуална свобода.
България е много по-добро място отпреди 20 години, отбеляза икономистът, който в началото на 1991 година е предложил на Луканов в България да се въведе Паричен съвет. Когато предложих моя план за икономически промени, Андрей Луканов ме прие в кабинета си и каза "това е либертариански доклад, а от мен се очаква да бъда социалист", посочи Ричард Ран.
В плана се е предвиждала приватизация на предприятия и на земеделски земи, уточни Ран. Той обаче заяви, че тогава американският икономически екип не осъзнавал обхвата на корупцията и е проявил наивност по отношение на безпристрастността на съдилищата.
"Ако някой преди 20 години ми беше казал, че днес България ще има плосък данък от 10%, бих му заявил, че е полудял", каза Ран.
Бившият председател на Паричния съвет Мартин Заимов, сега общински съветник в София, посочи, че сега нивото на данъчната тежест в страната е едно от най-ниските в света, че има свободна търговия, че е добра обвързаността на България със света и че макар и недостатъчна, конкуренцията съществува.
Днес реалността в България обаче, продължава да е много грозна, добави Заимов. Спред него митниците продължават да бъдат източник на
сериозен проблем в икономиката.
Членът на Управителния съвет на ИПИ Левон Хампарцумян отбеляза, че България е пред прага на вероятно по-мека криза от тази през 1996 г. и че страната е имала повече от 10 години на напредък. Преди 19 години не сме си представяли, че страната ще стане свободна и демократична, с пазарна икономика.
Това стана по почти изцяло мирен път и е заслуга на българския народ, каза Хампарцумян. Той посочи, че либералната среда в икономиката изисква перфектна регулация. Замяната на държавните монополи с частни е по-лош вариант, добави Хампарцумян.
По думите му няма как да се прави свободна икономика без свободни хора, а бедният човек не е свободен.
По повод на отбелязването на 15-годишнината от регистрацията на института негови настоящи и бивши ръководители очертаха приноса на ИПИ за икономическите реформи в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!