В края на октомври Националната художествена академия организира за пръв в София международен фестивал за дигитални изкуства DA Festival (DA-Fest.bg).
В рамките на събитието творци от цял свят ще представят съвременни артистични тенденции, изследвания и технологии и ще демонстрират важни постижения в развитието на електронните и дигитални изкуства.
Програмата включва изложба, филмови прожекции и презентации.
Планирани са и три уъркшопа, обединяващи актуални теми в сферата - "Звукови генератори", "Място за време", "Създаване на аудио-визуални пространства". Водещи ще са Дерек Холзер (САЩ/Германия), Сачийо Хонда, Рин Ямамура и Тоо Хаджиму (Япония), Андреа Пачиото (Италия) и Ян Клуг (Германия).
Акцент в програмата на фестивала е участието на тандема Андреа Пачиото и Ян Клуг, които през последните седем години работят в Холандия, Германия, Италия, Сърбия и САЩ.
Уъркшопът, който двамата водят - "Създаване на аудио-визуални пространства", въвежда приложението на нови медийни и компютърни технологии в изпълнителските изкуства, използването на някои софтуерни програми и техники за цифров образ и комбинирането на звук, мултимедийни продукти, интерактивни прояви и инсталации.
Участниците ще бъдат провокирани да експериментират и анализират различни идеи и техники с всякакви инструменти или уреди за производство на видео и звук, като използват специфичен софтуер, позволяващ компютърът да бъде в ролята на творчески партньор.
Звуковият артист Дерек Холзер - едно от водещите имена на сцената за звуково изкуство (sound art), ще представи в София до къде може да стигне творец, който е минал отвъд границите. След като изучава и използва до крайност съвременните технологии, той се обръща към по-стари методи и технологии, за да изрази творческите си търсения.
Холзер ще бъде водещ на уъркшопа "Звукови генератори". Панелът е планиран като експеримент за превръщане на графични изображения в звук, вдъхновен от някои от водещите в електронната музика изобретения на ХХ в.
В рамките на този уъркшоп участниците ще се научат да изграждат две различни схеми: обикновен светлинно-звуков конвертор и честотен преобразовател, както и да проектират и създават свои собствени модели на звукови генератори използвайки свободния софтуер Inkscape.
Другият акцент в програмата са японците Сачийо Хонда, Рин Ямамура, Тоо Хаджиму, които заедно ще водят уъркшопа "Място за време". Целта му е да употреби аналоговото минало на пространствата и да ги трансформира в цифровото. Северната сграда на Националната художествена академия ще бъде използвана като метафора на ума, където миналото се складира, а в настоящето и бъдещето то се проявява нелинеарно, като цифрово време. Освен това творците ще участват и в изложбата с произведения и инсталации.
Емблематичната работа ОРТОМАН на Венелин Шурелов, един от кураторите на фестивала и преподавател в Магистърската програма "Дигитални изкуства" на НХА, ще намери свое ново пространство и публика в програма "Изложби: на фестивала.
Основателят на Subhuman Theatre (2004) и арт група Via Pontica (2002), ще предложи себе си на посетителите, за да изпитат рядката възможност да сготвят един художник в инсталацията му Terma 30.
Нов технологичен модел в разбирането и изследването на танца и движението ще бъде показан от хърватите от артистичният танцов колектив BAD co. Те ще представят Whatever Dance Toolbox - пакет софтуерни приложения, плод на дългогодишни изследвания върху взаимодействието компютър-танцьор, осъществени съвместно между BADco. и немския програмист на интерфейс човек машина Даниел Тюринг.
Whatever Dance Toolbox позволява в реално време танцьорите да манипулират образа на движение и да работят с активно огледало, което излъчва движения, които те все още не са направили. Инструменти, наречени What the Machine Can See (Какво може да види машината) или WTMS, използват визуален анализ, забавяне и връщане, които позволяват на танцьори и хореографи да заучават и усложняват своите движения.
Въвеждането на технологията създава организация на хореографски елементи, които са напълно различни и чужди на това, което познатите хореографски методологии могат да създадат.
Куратори на фестивала и програмен екип са доц. Светолав Кокалов, ректор на Националната художествена академия, Венелин Шурелов и Рене Беeкман.
Във фестивала могат да участват студенти на Националната художествена академия, както и всички заинтересовани млади творци. Участието в работните панели става след подаване на заявки, тъй като местата са ограничени. Одобрените участници ще бъдат известни до 20 октомври 2009 г.
Пълната програма на първия международен фестивал за дигитални изкуства в България може да бъде видяна на www.da-fest.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!