Р уско оръжие за Ирак, чийто износ бе пресечен снощи от италианските власти, е от български доставчик. Това се твърди в статия на британския вестник "Гардиън".
Разследването започнало, след като на летището в Рим полицията открила каталог с оръжие в багажа на пътник, проверяван за наркотици. След няколко месеца правоохранителните органи разкрили участниците в незаконна сделка, които смятали да изпратят в Ирак над 100 хил. единици огнестрелно оръжие руско производство.
Малко преди сключването на сделката за около 40 млн. долара всички участници са били арестувани. Сред задържаните са Масимо Бетиноти, Ермете Морети, Джанлука Скварцоло и Серафино Роси.
Установено е, че към организацията на канала имат отношение високопоставени иракски чиновници. В писмо до своя италиански партньор един от тях дори е настоявал, че сделката се ползва с одобрението на американското командване в Ирак. Американските военни обаче категорично отхвърлят това твърдение.
В статията на британския вестник се отбелязва, че италианците били открили български доставчик на 50 хил. единици АКМ, които са подобрена версия на АК-47, и 50 хил. единици AKMS.
Междувременно комисията на британския парламент за контрол на износа на оръжие е поискала да бъде проведено разследване за ролята на Великобритания в продажбата на оръжие от Босна и Херцеговина на Ирак. Това бе съобщено вчера в Лондон.
Според британския седмичник "Обзървър" комисията е установила, че през 2005 г. британската компания "PMS" от Нотингам е закупила от балканската държава 40 хил. автомата АК-47 Калашников и ги е продала на иракското министерство на отбраната.
В документите като директен купувач се посочва тогавашният заместник генерален секретар на иракското министерство д-р Зияд Катан. Преди войната в Ирак той е имал пицария в Полша, а сега се издирва като заподозрян за кражбата на 1,1 млрд. долара при покупката на оръжие.
Британската компания е купила оръжието в Босна и Херцеговина и след това го е транспортирала чрез хърватската компания "Скаут". Фирмата, чието седалище е апартамент в Загреб, е продала през последните пет години хиляди автомати от Босна и Херцеговина на американската компания "Таос индъстрис" от Алабама, която има договор с Пентагона за продажба на оръжие на Ирак.
Съгласно британските правила търговците на оръжие първо трябва формално да внесат във Великобритания закупеното оръжие, а след това да го продадат и изнесат. За това е необходимо специално разрешение от британското правителство, а в случая с Ирак и допълнителна проверка, защото за тази страна има оръжейно ембарго на ООН.
Парламентарната комисия обаче е установила, че в случая с компанията "PMS" и продажбата на оръжие от Босна и Херцеговина на Ирак във Форин офис не съществува нито един документ, нито следа за извършена процедура.
"Сънди таймс" изтъква, че депутатите настояват да знаят какво се е случило и с останалото оръжие от страните от бивша Югославия, купувано през последните години от британски компании. Според оценките става дума за поне 200 хил. единици различно оръжие, което е било внесено във Великобритания, за да бъде продадено на други страни.
Надеждни следи за съдбата на това оръжие няма, отбелязва вестникът, според който има опасения, че част от него е завършило и по улиците на британските градове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!