Ц ентрална тема в днешните издания на британските и американски вестници е провала на преговорите в Световната търговска организация за либерализиране на световната търговия, които започнаха в катарската столица Доха преди седем години.
Сега, след девет дни интензивни разговори в Женева, министерската среща завърши без споразумение, пише "Файненшъл таймс".
Дълбоките различия между САЩ, Индия и Китай за достъпа до земеделските пазари в развиващите се страни така и не бяха преодолени и преговорите стигнаха до задънена улица, осуетявайки усилията на генералния секретар на СТО Паскал Лами да постигне компромис.
Трета поредна година министрите си тръгват с празни ръце, отбелязва изданието. Някои представители признаха, че съществен напредък не може да се очаква, докато в Белия дом не стъпи нов американски президент.
Вестникът цитира еврокомисаря за търговията Питър Манделсън, който признава, че вината за неуспеха е обща, но все пак добавя, че петгодишната програма за земеделски субсидии, одобрена неотдавна от американския Конгрес, е навредила на преговорите.
Това е един от най-реакционните фермерски закони в историята на САЩ, смята Манделсън.
Според някои министри причината преговорите да пропаднат е механизмът, позволяващ на страни като Индия и Китай да защитят фермерите си от увеличаващия се внос. Това обаче е била относително малка част от преговорите, в които бил постигнат напредък по теми като спора за вноса на банани в ЕС.
Край на преговорите, които започнаха в Доха преди седем години и които щяха да стартират търговия на стойност милиарди долари за зараждащите се икономически сили в Азия и Латинска Америка, пише и лондонският "Таймс".
Изданието също цитира Манделсън, според когото неуспехът е голям удар на недоверие срещу световната икономика.
Нарастват опасенията, че това може да предизвика политика на протекционизъм, прогнозира "Таймс".
Не е ясно каква ще е следващата стъпка в цикъла от преговори, но е възможно те да бъдат отложени с години, тъй като САЩ се готвят за смяна на администрацията.
Това е поредният знак за нарастващата мощ на Индия и Китай на световната сцена и за намаляващата способност на САЩ да наложат волята си глобално, коментира "Интернешънъл хералд трибюн".
Неуспехът попари всякакви надежди за глобално споразумение, което да отвори още повече пазарите, да съкрати фермерските субсидии и да стабилизира международната търговска система. То е удар и за доверието в СТО, която създава и прилага правилата на международната търговия.
Не е изключено този провал да доведе до застой в работата по други многостранни споразумения, включително онези, които имат за цел да намалят заплахата от глобално затопляне, смята изданието.
Според икономисти и търговски експерти преговарящите, които са били толкова близо до споразумение, може да не намерят необходимите условия за широко споразумение между 153-те членки на СТО в продължение на години, а може би и никога.
По време на първичните избори на Демократическата партия в САЩ пролича дълбок скептицизъм за предимствата на свободната търговия, който нараства и в Европа, особено след като Франция, Италия и други страни започнаха да изпитват икономически затруднения, подобни на американските, отбелязва "Интернешънъл хералд трибюн".
"Уроците от Доха", гласи заглавието на редакционна статия в "Дейли телеграф". По някакъв начин забележителното в цикъла на преговорите от Доха не е, че те се провалиха, а че бяха толкова близо до успех.
В края на миналата седмица някои участници прогнозираха, че има 75% шанс да бъде постигнато споразумение, припомня вестникът.
Неуспехът е пагубен за икономиката и може да бъде политически дестабилизиращ. Още по-тревожно е че, когато държавите не успяват да си сътрудничат в търговията - това увеличава вероятността от конфликти.
Според изданието случилото се може да сигнализира за края на многостранните споразумения. СТО започна да прилича на ООН - бюрократична, мудна, доста политизирана организация, която трудно постига споразумения заради хиперинфлацията на нейното членство - 153 държави, според последното преброяване.
Тя изглежда все повече като решение от миналия век на проблемите от този век. Бъдещето изглежда ще бъде в едностранното либерализиране на страни, според които свободната търговията е в техен най-голям интерес.
Китай вече прави това в изненадващо голям размер. Когато ефектът от това стане ясен, и други ще последват примера на Пекин, отбелязва "Дейли телеграф".
След сближаването на гледните точки в края на миналата седмица в понеделник преговорите бяха временно прекъснати за кратко заради кризата между САЩ от една страна и Китай и Индия - от друга.
Напрежението се засили значително, след като Китай и Индия отказаха да отворят допълнително земеделските си пазари с аргумента, че не искат да отслабят механизмите, прилагани в защита на техните фермерите.
В отговор постоянният търговски представител на САЩ Сюзън Шуоб обвини двете държави във възпрепятстване на трудно постигнатото споразумение, заявявайки, че САЩ са направили огромни отстъпки най-вече при премахването на субсидиите си за памука.
В крайна сметка именно този конфликт доведе до провал на преговорите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!