"Фигаро" разказва за жената с присаденото лице, французойката, която бе обезобразена от кучето си. Изабел Диноар се появи за първи път публично по време на пресконференция, организирана от лекарския екип, работил по случая й.
Според изданието чертите й са малко сковани, особено около устата, но Изабел дори е успяла да се усмихне.
Малко смутена и гримирана, 38-годишната пациентка се появи пред стотина журналисти от цял свят в Амиен вчера и призна, че й е трудно, защото никога не е говорила пред публика, но пък има какво да сподели.
Тя заявява, че и други могат да получат нов живот.
Мишел Кажман от в. "Монд" коментира реакциите предизвикани от проектозакона за първоначалната заетост, предложен от Доминик дьо Вилпен. С днешна дата са и студентските демонстрации срещу този проект.
Преподаватели по икономика от Парижките университети разгледаха проекта на Вилпен и евентуалните икономически последствия от него в близките години и заключението им е доста тревожно.
Те смятат, че до края на 2008 г. законът ще намали броя на безработните до около 90 хил. Това е по-добър резултат от никакъв, но не е най-доброто предвид времето, което ще е необходимо.
Френската преса продължава да отразява напрежението около карикатурите на пророка Мохамед. В редакционния си коментар "Политизация" "Монд" проследява хода на събитията от уикенда насам.
Вчера един човек бе убит в източен Афганистан, където полицията стреля срещу демонстранти. По-рано в Сирия, страна, която не се слави с радикалност по отношение на религията, но пък умее да използва вярванията, сградите на посолствата на Дания и Норвегия бяха опожарени, пише "Монд".
Подобно нещо се случи в Бейрут. Сирийските власти изразиха съжаление, продължава изданието. Демонстрациите в арабския свят не винаги бяха спонтанни.
Според "Монд" ситуацията може да бъде интерпретирана по два начина.
Първо, че имаме знак за развитие на "ислямизиране на съзнанието", което позволява на екстремистките групировки да излязат на преден план. Втората интерпретация на случващото е, че по-умерените, от страх да не бъдат надминати от интегристите, се продават.
"Монд" дава пример с Палестина, където по същата логика групи, произхождащи от "Фатах" и свързани с "Ислямски джихад" се ангажираха по отношение на "Хамас", победителят на изборите от 25 януари.
В Европа, и особено във Франция, много мюсюлмани предпочетоха да говорят не толкова за богохулство, а определиха карикатурите като "расистки и ислямофобски", продължава "Монд".
В същото време срещу публикувалия скандалните карикатури вестник "Франс соар" бе внесена жалба за "провокиране и насърчаване към расова омраза", при това не от официалния ислямски съвет във Франция.
Политизирането на протестите, на които станахме свидетели през уикенда, е жалко. И затруднява така необходимото омиротворяване, пише в заключение "Монд".
"Карикатурите на пророка взеха първи жертви", пише в заглавие "Фигаро". Петима загинаха в Афганистан, Ливан и Сомалия.
Вестникът рисува картината: хиляди студенти излязоха по улиците на Кайро; Иран прекрати търговските си отношения с Дания; десетки палестинци - и мюсюлмани, и християни се стекоха във Витлеем, за да осъдят карикатурите; италиански свещеник бе убит в Турция, макар да не е официално признато, че убийството има връзка с карикатурите и вълната от насилие покрай тях.
Жертва имаше при протестите в Бейрут. Положението излезе извън контрол и в Афганистан. Демонстрант загина в Сомалия. Иракските шиити се обявиха за фетва, продължава "Фигаро".
Хиляди индонезийци излязоха по улиците. Главните редактори на два йордански вестника бяха задържани в събота, заради това че са публикували спорните карикатури, а после освободени, но вчера вечерта отново бяха арестувани.
Мотивът да застанат пред правосъдието - "засягане на религиозните чувства". Само че това, съгласно йорданското законодателство, не позволява временното им задържане. Затова бе променено на "провокация или раздор", което може да бъде санкционирано с до три години лишаване от свобода, разкрива "Фигаро".
В Мароко директор и журналист от независим всекидневник са разследвани. Изданието препечатало в четвъртък на вътрешна страница и в малък формат една от карикатурите на пророка Мохамед, представяща го с тюрбан във формата на бомба, отбелязва "Фигаро".
И още заглавия: "Файненшъл Таймс": "Иран застана в центъра на кризата с карикатурите на Мохамед". В "Гардиън" четем, че "Ливан се опитва да свали напрежението".
"Брасълс Джърнъл" разкрива, че датски имами се опитали да сложат край на скандала с карикатурите на Мохамед още през септември.
В продължение на четири месеца имамите и организациите, в които членуват неуспешно са се полагали усилия да убедят датското правителство да наложи цензура върху публикуването на снимките на пророка, но въпреки силния натиск - както вътрешен, така и международен, правителството в Копенхаген е отказало да потърси отговорност от издателите на вестника, пише изданието, позовавайки се на представители на ислямската общност в Дания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!