Д окато медии и институции гадаят дали всяко умряло врабче не е поредната жертва на птичи грип, епидемиолозите предупреждават за нарастване на броя на острите респираторни заболявания в последните седмици.
Нестабилното време - резките повишавания и понижавания на температурите, създават благоприятни условия за настинки и разпространение на вирусни инфекции.
Доколко сме в състояние да различим обикновената настинка от грип или друга вирусна инфекция и да потърсим адекватно лечение?
Специалистите ни припомнят няколко важни неща:
Грипът
е въздушно-капкова инфекция, почти ежегодно вземаща размерите на епидемия. С инкубационен период от един до пет дни, в 80% от случаите инфекцията протича като леко простудно заболяване.
За грипа е характерно внезапното начало с втрисане, висока температура, обща слабост, мускулни болки, главоболие и ларинго-трахео-бронхит със суха дразнеща кашлица и оскъдни жилави храчки.
Въпреки че повечето хора смятат грипа за банална инфекция, това не е така.
Особено застрашени са малки деца и възрастни хора с предшестващи заболявания и понижени защитни сили. При хора с намалена имунна защита често се стига до тежки усложнения като бронхопневмония, менингоенцефалит, миоперикардит, синуит и др.
За съжаление лечението на грипа е все още най-често само симптоматично - достатъчен прием на течности, антипиретици, постелен режим. Антивирусните препарати са удачни, само ако се започнат много рано - до 24 часа от заразяването.
Лечение с антибиотици се препоръчва само при наличие на бактериална инфекция.
Настинката или простудата
е остра и неспецифична инфекция на горните дихателни пътища, която протича с температура до 38?С, кихане, чувство на драскане в гърлото, запушен нос, водниста секреция от носа, суха кашлица и др., която преминава за между три и седем дни.
Макар че не изисква антибиотично лечение, на нея трябва да се обръща внимание поради факта, че често се засягат синусите, ларинкса, фаринкса, трахеята и бронхите.
Причинява се главно от вируси: рино-, корона-, адено-вирус и респираторно-синцитиален вирус (последният най-вече при малките деца).
Респираторно-синцитиалния вирус (РСВ)
е силно заразен и е опасен както за малки деца - бебета и новородени, така и за хора със белодробни заболявания. При малките първите симптоми на инфекция с РСВ са същите както при настинка: хрема, кашлица и леко повишена температура, като обикновено изчезват от само себе си след пет до седем дни.
Признаците на по-сериозна инфекция са свирещи хрипове в гърдите, учестено и/или затруднено дишане, раздразнителност и неспокойство, понижен апетит и висока температура около и над 40?С; макар че някои бебета нямат висока температура.
Около 60% от всички бебета се заразяват с РСВ преди да навършат една година
и до към 3-годишна възраст практически всички са преболедували поне веднъж. Макар че повечето бебета имат само лека простуда, при някои от тях това води до бронхиолит, който е достатъчно тежък, за да изиска лечение по спешност.
Изследвания през последните години доказаха, че РСВ води до белодробна болест и дори астма при малките деца. За да предпазите малчуганите в сезона на настинките и грипа е достатъчно да спазвате
няколко прости правила:
- Уверете се, че всеки, който докосва бебето ви е с измити ръце.
- Пазете детето от хора с настинка, висока температура или хрема.
- Пазете детето от закрити места с много хора, например магазини.
- Пазете бебето си от тютюнев дим. Не излагайте новородените и по-малките деца на пасивно пушене, което повишава риска и усложненията от тежки вирусни инфекции на дихателните пътища.
Ако все пак грипът не ви отмине, потърсете своевременно лекарска консултация, за да си спестите усложненията от неадекватно или недостатъчно лечение.
А за да не унивате докато пиете чай и витамини в леглото, си спомнете, че Баба Марта носи със себе си хубавото настроение на настъпващата пролет и края на сезона на настинките.
www.zdrave.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!