"Тъкмо повярвахме, че сме се добрали до стълбите, които водят към средната класа. През ноември все още можехме да спестим нещо от заплатата, а сега не ни остава нищо.
Данъкът за колата бе увеличена от 70 евро с 1000 динара, поскъпнаха храната, комуналните такси. Живеем на границата на търпимото", казва за "Блиц" Новица Лукович, който живее със съпругата си и децата си в белградския кв. Лабудово бърдо.
Семейство Лукович е едно от многото, които не са пощадени от икономическата криза. Нестабилният курс, несигурната работа и инфлацията само за четири месеца
значително влошиха качеството на живот в Сърбия
Кризата най-силно засегна именно онези хора, които с много мъки едва успяха през последните години малко да нормализират своето всекидневие и да достигнат мининума на жизнен стандарт за XXI век.
Макар официалната статистика да твърди, че разходите за живот в Сърбия през 2008 г. са се увеличили само със 7,9%, реалното положение е много по-лошо.
За средна заплата днес може да се купят около 20% по-малко евро в сравнение с първата половина на миналата година и също толкова по-малко месо, яйца и много други хранителни продукти.
"Работя на главната автобусна спирка и заплатата ми е 38 хил. динара (413 евро). Съпругата ми Милена работи на павилион за закуски и има заплата 22 хил. динара (239 евро).
Дъщерята е в трети клас, а синът ходи на детска градина. Живеем в преустроена мансарда и се отопляваме с електрическа печка, поради което
сметката ни за ток е около 9000 динара (98 евро)
За щастие не плащаме наем, иначе никога не бихме отишли на море. Но както стоят нещата, тази година не е ясно дали ще може да отидем", разказва Новица.
Ударът от поскъпването преди края на 2008 г., а още повече в началото на 2009 г. беше силно усетен и от гражданите, които получават повече от брачната двойка Луковац.
Тенденцията за нарастване разходите на живот бе видима още преди властта, след упорито първоначално отричане, да признае, че глобалната криза ще повлияе и на сръбската икономика.
Твърденията на световните анализатори, че рецесията на Балканите не е възможно да се избегне, бързо станаха реалност.
Динарът започна да отслабва, поскъпванията се редяха едно след друго и буквално за една нощ със същото количество пари
можехме да купим значително по-малко стоки и услуги
В сравнение с периода отпреди шест месеца днес със средна заплата може да платим двойно по-малко разговори по стационарния телефон и за здравеопазване и с 20 до 30% по-малко хранителни продукти и препарати за почистване.
Наред с все по-мрачните вести от съседните държави и от много други краища на света, обхванати от криза, - и при анемичната реакция на властите, чиито представители дни наред се огъваха около приемането на бюджета, - в живота на обикновените хора отново се всели неизвестността и страхът от загуба на работното място.
Проучване на "Медиум Галъп" от декември м.г. показа, че гражданите на Сърбия, след хърватите, са най-големите песимисти в региона: 53% от тях заявяват, че 2009 г. ще бъде по-лоша в сравнение с предходната 2008-а.
Колко са прави - потвърждават съобщенията за нови поскъпвания и решенията на работодателите, много от които вече обявиха корекции на
заплатите към по-ниски и информираха обществеността за възможни съкращения на работници.
Кризата наистина обхвана целия свят, но Новица Лукович, както и много други граждани на Сърбия, вярва, че нещата биха могли да бъдат и други.
"От осем години слушаме за корупция,
краде се от всички страни и никой не носи отговорност. А много хора гладуват.
Нашето семейство още не е в тази ситуация, но съществува голяма несигурност... Много повече очаквах да стане след 2000 г. , но положението не е дори близо до това, което трябваше да бъде.
Страшно съм разочарован. Тъй като политиците не ги е грижа за семейството и раждаемостта, родителите живеят в голям стрес, защото никога не са сигурни дали ще могат да осигурят на децата си поне най-важното", казва Новица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!