Б СП втора сила след партия на генерала, сочи национално представително проучване на МБМД, проведено от 15 до 17 април т.г. Това е сред главните теми за "24 часа", "Стандарт", "Монитор", "Дума".
Партия, оглавявана от Бойко Борисов, измества БСП от върха през април с 22% гласове, ако изборите бяха днес. БСП печели 19% вот, което според шефката на агенцията Мира Янова е знак, че част от избирателите на БСП се ориентират към партия на генерала.
Очевидно донори за нея има и сред други политически сили. НДСВ изпада на шесто място с 4% електорат. Двете десни партии СДС - 5%, и ДСБ - 2,8%, заедно взимат приблизително колкото "Атака". Формированието на Сидеров получава 7% и стига до трета позиция. В момента евентуалната партия на Борисов получава 41% доверие, а БСП 30%.
Челната десетка на политиците се оглавява от Бойко Борисов - 58,6%, следван от Георги Първанов - 54,4%.
"Несменяеми лидери загробват политическите партии" е коментарът в "Труд", базиран на изследването на МБМД. Акцентира се върху наблюдението, че доверието във всички политически лидери и партии спада:
"За да оцелее партията като носител на политически ценности и идеи за управление след провал, лидерът поема отговорност и отстъпва мястото си на нов човек. Новият лидер значи нова енергия, нови идеи и нов шанс за спечелване на обществото. Така партията оцелява след бурята, демонстрирайки, че е осъзнала грешките си и е способна на промяна.
При нас се случва точно обратното. Щом някой лидер изгуби изборите, вместо с достойнство да отстъпи челния пост, да подкрепи новия си приемник и да работи за авторитета на партията си, той тутакси се обявява за обиден, неразбран и незаменим, и създава собствена структура."
"Ограничаването на организираната престъпност" е озаглавен коментарът в "Дневник". Изразено е мнение, че парадирането със сила и с неспазването на закона вече е част от културата и често е открито толерирана и от органите на реда, и от законодателите.
"Общият резултат е, че държавата не може да се справи с престъпността като професия, гражданите не могат да се защитават, фирмите, които ги пазят, не работят добре и понеже няма наказание и има недосегаеми, и избирателите, и техните избрани предпочитат да са разумно невежи спрямо възможностите да се подобри положението", алармира авторът.
"Някой много иска народът да хукне на опашки за евро", е озаглавено интервюто в "24 часа" с председателя на бюджетната комисия в парламента Петър Димитров. За насочването на средства към различни райони в страната той обяснява:
"Ами при демокрацията е така - който те е избрал, трябва да правиш нещо за него. Ти си избран в парламента от определен сегмент от обществото и той има очаквания. БСП е вероятно единствената партия, която се избира от един сегмент, а след това припка да удовлетворява очакванията на друг, който не само че не формира благодарност, а дори е недоволен, че му е дадено малко. Привърженик съм на това, че трябва да удовлетворяваш на първо място очакванията на собствените си избиратели. Това е правилото да живееш дълго в политиката."
"Изтъняваща червена линия" пък е коментарът в "Сега". Посочва се, че в действителност Георги Първанов няма сериозен проблем с партията, на която бе лидер.
"Публичните му критики по адрес на левицата не са толкова стрели към БСП, колкото тактически ход за привличане на нови избиратели. Напълно възможно е дори те да са съгласувани с червеното ръководство. Но дори да не са, БСП ще търпи. Защото за социалистите е важно Първанов да повтори мандата си.
Всеки избор е тест за тежестта на дадена партия, колкото и конкретният вот да е мажоритарен. А всяко намаляване на подкрепата за левицата води след себе си ръст на апетитите на другите партии към властта", предупреждава авторът.
"Генералният поход към властта" е анализът в "Монитор". Припомня се, че първоначалната погнуса на Бойко Борисов от политиката беше изместена от желанието за промяна. Целта на Борисов е дългосрочна и тя не се намира на "Дондуков" 2 (Президентството). Който обича да бъде номер едно, се цели винаги в челото на властта. А то се намира на "Дондуков" 1 (Министерския съвет).
Ако той успее да се справи с проблемите на столицата, това ще бъде трамплин при едни парламентарни избори. Борисов има няколко години, за да реши проблемите на столичани, за да може да получи доверието на нацията. За това време ГЕРБ ще може спокойно да изгради структурите си по места, а не стихийно да навлезе в политиката, отбелязва вестникът.
"Между НДСВ и ГЕРБ има пъпна връв", смята проф. Огнян Герджиков. В интервю за "Труд" той отбелязва:
"Този инцидент с "Атака" допринесе да се разкрие истинската й същност. Процесите в нея показват, че тя е порочно зачената и с водачи, които не могат да изпълнят мисията, която има лидерът на националистическа партия. Затова сме свидетели на тези сериозни трусове. "Атака" се разпада пред очите ни. Нормално е рязко да спадне доверието на хората към нея. Ще останат само фанатично привързаните към Волен Сидеров."
"Страстната седмица на Сидеров" се проследява в анализа на "24 часа". Посочва се, че дори "Атака" да изчезне, което засега изглежда невероятно, антиелитарните нагласи са си тук и имат много сериозни причини. Утре те ще се преродят в още по-неудобен и по-нежелан вид и това едва ли ще е ГЕРБ, смята авторът.
"Павел Чернев става независим", пише "Сега". Днес се очаква на заседание на ПГ на "Атака" Павел Чернев да бъде изключен от нея. Заместник-председателят на ПГ Павел Шопов потвърди, че единственият резултат от целия скандал с инцидента на магистрала "Тракия" ще е намаляването на групата с още един човек.
"Проверяваме всички партийни дарители", уверява председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров. В интервю за "Стандарт" той уточнява:
"За пръв път сега законът изисква партиите официално да обявят списък на своите дарители. Ние ще публикуваме тези списъци, след като приключи одитът. Тогава ще можем да направим и конкретни заключения. Но Сметната палата няма механизъм, по който да издири по подозрения дарители или получени суми, които не са документално отразени."
Една от санкциите за партиите за открити нередности е отказ за издаване на удостоверение за участие в избори през следващите три години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!