"Старата приказка вече е мъртва, а новата още не е измислена. Може например да си говорим за възможността да има съвместно вземане на решения от страните членки, но ако организацията сама не създаде своя обединяваща приказка, и политическите елити в новоприетите държави няма да могат да намерят такава. ЕС обаче още няма достоверна приказка, а идеята, че е необходимо по-нататъшно уголемяване, за да има по-голяма стабилност, просто не върви", смята "Хосподарске новини".
Всекидневникът предупреждава, че подобно положение крие опасност от дестабилизация, особено след като започнат икономическите проблеми на ЕС, предизвикани от разширяването. "Хосподарске новини" сравнява процесите в Централна Европа с това, което стана в Австрия, след като страната влезе в ЕС. Тогава подкрепата за крайнодясната партия на Йорг Хайдер рязко се увеличи.
"Положението сега е дори още по-сложно, тъй като под натиска на приказката, наречена "Пътят към Европа" много страни временно изоставиха своите нерешени, наследени от миналото спорове. Европа крие много такива неприятни изненади - достатъчно материал, от който популистите могат да се възползват, ако поискат", изтъква "Хосподарске новини".
Унгарският "Непсабадшаг" коментира с ирония събитието, наречено "Оставете стария си багаж", което се проведе в столицата Будапеща в чест на влизането на страната в ЕС. Вестникът неодобрително регистрира явното желание на унгарците да забравят собствената си история.
"Лудост ли е това?", пита изданието, като изброява някои от предметите, изоставени от гражданите на Будапеща - стари скари за месо, съветски транзистори "Сокол" и чешки касетофони "Тесла", всички превърнали се в символ на комунистическия режим.
Коментаторът на "Непсабадшаг" е много по-критичен към последното решение на градската община на Будапеща, взето преди влизането на страната в ЕС - да се отнеме даденото на Сталин звание "почетен гражданин на Будапеща". Авторът припомня, че това "погребване на миналото" се е случвало и преди, в началото на комунистическото управление. През 1948 г. е било решено, че трябва да се отнеме почетното гражданство на всички австрийски канцлери, руски и хърватски генерали, които през XIX век са служили на Хабсбургската монархия против интересите на Унгария.
"Непсабадшаг" обаче запазва най-острите си думи за сегашните политици, които "мълчат за проблемите на града, за старите квартали, влошаващия се транспорт и миришещите улици". "На хората трябва да бъде казано, че столичната управа не може да прави вече нищо друго освен да съди почетните си граждани от едно време", е мнението, изразено в редакционния коментар на "Непсабадшаг".
Френският "Нувел обсерватьор" също анализира критично разширяването на ЕС. Авторът на една от статиите пише, че се чувства неловко и дори се срамува, задето "радостта, изразена от 10-те нови страни членки, че се присъединяват към нас, беше хиляди пъти по-голяма, отколкото нашата радост от тяхното идване".
"Все пак имаме някои смекчаващи вината обстоятелства - смята "Нувел обсерватьор". - За да можем да посрещаме гостите си, е добре първо трябва да сложим ред в собствения си дом", отбелязва френското издание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!