А ктивността на пазара и динамиката на цените на жилищата от началото на годината опровергаха прогнозите на агенциите за недвижими имоти, направени в края на 2006 г.
Още през първите два месеца очакваният ръст на цените за цялата година от 10-15% вече е постигнат, показват данните на брокери на недвижимости. Ценовите нива обаче явно вече притесняват значителна част от купувачите.
По данни на агенциите за имоти ножицата между цените "продава" и "купува" се разтваря все повече и сделките вече се сключват доста по-бавно.
Пазарът продължава да бъде толкова динамичен, колкото и през декември, което определено не очаквах, каза Тихомир Цаков, собственик на "Аристо", работеща основно на жилищния пазар в София.
Набраната инерция от края на миналата година се запази и през тази, коментира Валентин Градев, собственик на агенция "Градев", която работи във Варна. Подобна е ситуацията и в Пловдив.
Единственото изключение е Бургас, където сделките са в рамките на характерното за първите месеци на годината затишие, каза Румяна Георгиева, управител на "Инфомакс".
Купувачите бързали да купят, като мотивите им били все още ниските цени в България в сравнение с другите в ЕС. По същата причина пък продавачите завишавали офертите. Някои от тях дори изтеглиха част от офертите в очакване да видят дали ще се купува на по-високите нива, посочи Цаков.
В момента ситуацията на пазара е всеки дебне другия каква цена ще изкара, каза Владимир Лафчиев от пловдивската компания "Виел". Има голямо разминаване между очакванията на купувачите и продавачите.
Например, ако едните искат 50 хил. евро за определен имот, другите са склонни да платят не повече от 40 хил. евро. Тази разлика вече е съществена и по-трудно се стига до срещане на интересите на двете страни и сключване на сделки, обясни Цаков.
Според Градев някои от собствениците пробвали пазара с икономически необосновани цени. В София например в момента се предлага партерен апартамент на бул. "Витоша" с възможност за преустройство на магазин на цена от 4580 евро/кв.м, показва справка в "Индекс имоти".
За кв. "Изток" има оферта за "уникален тухлен апартамент с два гаража" за 3100 евро/кв.м.
Увеличението на цените на жилищата от средно 10% (на база сключени сделки) се определя от експертите като плавно покачване. Те са предпазливи в прогнозите си какво ще се случи до края на годината и са категорични само, че цените няма да тръгнат надолу, а в най-лошия случай ще се задържат.
Като причина посочват огромното търсене на жилища в някои райони, превишаващо в пъти предлагането.
Брокерите отчитат най-голямо увеличение на цените от началото на годината при тухлените апартаменти и новото строителство в центъра на градовете и в някои, обикновено престижни квартали.
В София по данни на агенция "Форос" в осем столични района цените на жилищата са се повишили с 6 до 8% спрямо края на миналата година, като освен в центъра поскъпването е най-сериозно в "Красно село" и "Люлин".
В Бургас жилищата в кв. "Лазур" и центъра са нараснали от 800 евро/кв.м на 1000 евро/кв.м, посочи Георгиева. В останалите райони няма повишение. Във Варна поскъпването при тухлените жилища и ново строителство е с около 5% от началото на годината. И в трите града панелните апартаменти задържат декемврийските стойности при реално сключените сделки.
Единственото изключение е Пловдив, където тези жилища са поскъпнали с 15%, каза Лафчиев. Обяснението му е, че те са най-масовият и достъпен сегмент на пазара, въпреки че имало и куриозни случаи на продажба на панелни апартаменти за 550 евро/кв.м, на каквато цена може да се купи ново строителство.
Натиск върху ръста на цените оказват и банките, които отпускат все повече кредити при по-изгодни условия, единодушни са брокерите. По техни данни около 80% от жилищата се купуват със заеми.
Данните на БНБ за януари необяснимо се бавят вече две седмици. В същото време от "Кредит център" отчетоха увеличение с една пета на средния размер на отпускания кредит за първите два месеца на годината. Към края на февруари той е достигнал 31 300 евро, докато в края на 2006 г. е бил 26 хил. евро.
Шефът на консултантската компания Тихомир Тошев прогнозира падане на лихвите с до 1% през годината (в момента средният им размер е 6.6%), както и отпадане на наказателните лихви при предсрочно погасяване.
Най-търсеното жилище е 2-стайният апартамент от 60 до 75 кв.м, показват данните на агенциите за недвижими имоти. Българите на възраст от 26 до 45 години са най-голямата група от купувачите. С около 1000 евро на домакинство това определено са хора с доходи над средните, които могат да си позволят да купят апартамент за около 50 хил. евро.
В Естония за четирите години от членството на страната в ЕС цените на имотите са поскъпнали над два пъти, каза Рауни Тилисо, управител на българския клон на компанията "Арко Вара". Най-чувствително е било поскъпването през втората година на членството - 2005 г., когато цените са растели с около 40% през три месеца.
Причините са били нарасналите доходи на населението и ниската лихва по ипотечните кредити, която тогава е била 3%. В момента в Талин не може да се купи жилище за по-малко от 2000 евро/кв.м. Ръстът на цените на имотите в България зависи от цялостното развитие на икономиката, посочи Тилисо.
Според нея, ако имаме постоянен ръст на брутния вътрешен продукт, повишаване на средната работна заплата и падане на лихвите, цените на имотите ще растат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!