Н епрестанното строителство и огромните камиони, които циркулират покрай брега, явно не явно не възпрепятстват чуждите туристи, които идват в "Слънчев бряг". През последните няколко години курорта се е променил до неузнаваемост - изчезнали са старите, сиви соцсгради и мястото значително се е разширило, пише в кореспонденция за Би Би Си Краси Петрова.
Популярността на курорта сред чуждестранните туристи обаче не пречи на местните критици да твърдят, че този вид "развитие" е унищожителен - и за бъдещия туризъм и за природата.
Плажът има капацитет около 30 000 души, а гостите са почти двойно, алармират те.
Шефката на "Слънчев бряг" Малина Бакалова признава, че най-големият проблем на това разрастване е старата и все по-неадекватна инфраструктура.
"Първо строят, а след това мислят за инфраструктурата. Общината носи отговорност за даването на разрешителни за строеж", уточнява тя.
По думите й това разрешение често се дава срещу обещанието, че инвеститорът ще построи път - което никога не става.
Малина Бакалова обаче отхвърля някои от другите критики като неоснователни.
Всъщност не е необичайно да се строи през почивния сезон - един голям обект не може да се завърши за шест месеца, обяснява тя.
Проблемът идва от начина, по който се строи - строежите не се покриват и вятърът разнася праха навсякъде, уточнява статията.
Британските туристи, които се пекат наблизо, изглежда не са обезпокоени. Те са били предупредени за необичайните условия, но намалените цени на почивката са се оказали по-примамливи.
"Плажът е малко пренаселен, но хотелът ни е чудесен и с басейн. Харесва ни, забавно е, има къде да се отиде вечер", споделят някои от тях.
Темата за пясъчните дюни също е станала спорна, тъй като предпочитаният строителен материал - пясъкът - е и естествената почва за някои редки растения.
Две пясъчни дюни вече са били разрушени, едната от които на 10 м от общината.
Един от архитектите на първоначалния комплекс проф. Симеон Мицов си спомня с болка и носталгия за дните, когато опазването на уникалната флора в местността е била приоритетна част от строителните плановете.
Единственото "нарушение" беше когато камиони донесоха и стовариха куп таралежи, за да изядат змиите в пясъчните дюни, припомня той.
"Току-що научих, че ще правят пясъчна кариера в западната част на курорта. Не искам дори да мисля за вредата. 18 редки растения виреят там, пет от които са записани в Европейската книга на застрашените видове", алармира проф. Мицов.
За момента няма никакви ясни правила относно какво може и какво не може да се строи. Законодателството се бави и е възможно да стане прекалено късно.
Строителните работи в курорта изискват разрешение на местно или министерско ниво, където има сериозна корупция, припомня статията.
Още един съвсем нов курорт ще бъде открит скоро в района, кръстен "Великата китайска стена" заради височината на хотелите си.
Много от обикновените туристи в "Слънчев бряг" приемат неудобството, създадено от строежите.
"Не можем да впечатлим западняците с бетон и алуминий. Туризмът не е да спиш, а да правиш различни неща. Имаме уникална природа, история и култура. Хората в туристическия бизнес трябва да осъзнаят, че дори шепа богати туристи ще донесат повече печалба от многобройните "бюджетни туристи", казва проф. Мицов.
В района не е останало свободно място и затова инвеститорите вече се насочват към девствения южен бряг.
Неприязънта на местните хора към подобно "развитие" определено нараства, коментира авторката на статията. Мнозина се страхуват, че девствената природа на Южното Черноморие ще бъде съсипана.
Светла Иванова, председател на Асоциацията на собствениците, вярва, че "урокът е научен" и че този процес няма да се повтори и на юг.
"Южното Черноморие вече се застроява и няма нищо страшно в това. По добре да имаме инфраструктура и цивилизация, отколкото пустош и дивота. Ще трябва обаче да се строи внимателно. Никой не иска хотели-небостъргачи. Надявам се, че ще има места за всеки вкус", смята тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!