В Швейцария днес има референдум за затягане на условията за натурализиране на чужденци, предадоха информационните агенции.
Това е поредният опит на най-голямата политическа сила в парламента - крайнодясната Швейцарска народна партия (ШНП), да прокара закон за ограничаване на прекалено големия според нея брой имигранти.
ШНП предлага молбите за натурализация да бъдат одобрявани или отхвърляни чрез народни гласувания в общините, а не да бъдат разглеждани от създавани за всеки отделен случай комисии, както е в момента.
Правителството и парламента се обявиха против проектозакона. "Ще съм изключително разочарован, ако в неделя не бъде казано "не" на инициативата", заяви президентът Паскал Кушпен.
Това е шестата по рода си инициатива, която предлага крайната десница, отбелязва Франс прес. По-голямата част от предишните бяха отхвърлени от гражданите.
Алпийската държава прилага "правото на кръвта" и затова 20,6% от жителите са с чуждестранен произход. Те могат да се сдобият с швейцарско гражданство само след преминаване през много стриктна процедура.
Необходими условия са пребиваване в Швейцария най-малко 12 години, интегриране в обществото и приспособяване към местния начин на живот.
Деца, единият от чиито родители е швейцарец, и чужденци, сключили брак с швейцарски гражданин, кандидатстват по облекчена процедура.
Инициативата бе подета след предизвикалите спорове решения за натурализация, които прие с народен вот през 2000 г. малката община Емен от кантона Люцерн. Местните жители одобриха кандидатурите на осмина италианци, но отхвърлиха всичките 48 молби на граждани на балкански страни.
Сезиран от неодобрените кандидати, Федералният съд отмени решенията на община Емен с мотива, че са дискриминационни. Сега ШНП иска да премахне възможността да бъде сезирана най-висшата съдебна инстанция във връзка с такива въпроси.
От общо 900-те хиляди чужденци, които отговарят на условията за натурализация, едва 34 хиляди са се възползвали от тази възможност.
Изправена пред този факт, ШНП се опита да пренасочи дебата към престъпността сред чужденците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!