О т 1 януари догодина социалната пенсия за старост ще се изплаща от Агенцията за социално подпомагане. Размерът й ще е 45% от линията на бедността, съобщи министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова.
Минималната пенсия за стаж и възраст се обвързва с минималната работна заплата на ниво 50% от нея. За една година тя се е увеличила 23,11%, посочи Масларова.
По думите й в резултат на мерките на правителството средната пенсия е достигнала очакваната официална линия на бедност от 152 лв.
Изготвеният от управляващите законопроект ще даде възможност на хората, на които не достигат до три години възраст за пенсиониране, също да могат да се пенсионират, но с по-малка пенсия.
За всеки 90 дни недостигаща възраст ще се удържа определен коефициент.
Обмисля се и промяна във формулата за пенсиониране, според което една година осигурителен стаж ще има по-висок коефициент и по този начин по-голяма тежест при изчисляването на окончателния размер на пенсиите.
Президентът Георги Първанов призова да бъде изготвен план за действие
за поетапно повишаване на доходите от пенсии в рамките на близките няколко години. Държавният глава взе участие на форум по проблемите на доходите от пенсия, организиран от фондация "Фридрих Еберт" и Министерството на труда и социалната политика.
По думите на Първанов необходимостта от подобен план се явява в навечерието на първата година от управлението на коалицията, защото сега е нужна не просто равносметка, за да може правителството и мнозинството в парламента да излязат в края на мандата с изпълнени ангажименти.
Всяко друго обяснение, да не кажа още оправдание, още по-малко с характера на коалицията, би звучало неоправдано и неубедително, заяви държавният глава.
Вредно е, ако при отпускане на пенсиите се намеси изкривяващият фактор "дата на отпускането", коментира Първанов, според когото друг несправедлив фактор по отношение на пенсиите е влиянието на категорията труд върху размера на пенсиите.
Хора, които са работили с еднакви възнаграждения и трудов стаж, получават драстично по-ниски пенсии, защото са работили при обичайни условия на труд, отбеляза президентът.
Парадокс е, че в сегашната пенсионна формула една година осигурителен стаж влияе върху размера на пенсиите с пет различни коефициента и формира пет различни пенсии, изтъкна Първанов.
Той заяви, че очаква да започне процес на пълното изчистване на точковата система от дублиране на фактора "възраст" за решаване на проблема с намаляването на пенсиите за стаж след 1997 г.
Направеното в областта на пенсиите досега не е малко, но в навечерието на членството в ЕС е необходима много по-енергична социална и икономическа политика, която да спре обедняването на българския народ и социалното му разслоение, посочи Първанов.
По думите му положителни стъпки за намаляване на обедняването са изтеглянето на годишното увеличение на пенсиите от 1 януари вместо от 1 юли, диференцираният подход за осъвременяване на пенсиите, отделянето на минималната пенсия за стаж и възраст от социалната пенсия за старост и възможността да се откупуват 5 години стаж.
Според Първанов обаче тези мерки са недостатъчни заради увеличението на цените, които са повлияли негативно върху сигурността на възрастните хора.
Около 650 милиона лева са необходими за една година,
ако се промени формулата за изчисляване на пенсиите, като се увеличи тежестта на всяка година ефективен осигурителен стаж. Това каза управителят на НОИ Йордан Христосков, помолен да коментира предложението на държавния глава за повишаване на доходите от пенсии.
Ако сегашният един процент за година стаж стане 1,2%, са необходими около 650 милиона лева и за следващите години тази сума бързо ще нараства, заради увеличената сума за изплащане на пенсиите, обясни Христосков.
Според управителя на НОИ предложението на президента, което по-рано беше представено и от КНСБ, е много хубаво, но то зависи и от това доколко българските данъкоплатци са готови да плащат по-високи данъци, за да се осигурят тези ресурси за пенсии. Близо 1/3 от средствата в бюджета на ДОО след намаляването на осигурителната вноска се осигуряват от постъпления от данъци, допълни Христосков.
Осигурителната вноска в България не е висока и повече не бива да се намалява. Христосков заяви също, че не приема определението "осигурителна тежест или бреме", защото по думите му това означава, че бизнесът и работещите хора твърдят, че възрастните хора им тежат, а това е цинично от човешка гледна точка.
Според него трябва да се говори не за тежест, а за политика за търсене на баланс за финансиране на социалните осигуровки от приходи от вноски и от данъци.
По повод изказаната от Първанов теза, че има несправедливост в пенсиите на работилите различна категория труд, Христосков отбеляза, че би било добре да се преизчислява само задължителният по закон стаж - например ако за миньор се изискват 10 години стаж, само тези десет години да се превръщат едно към три и да се считат за 30 години.
Според управителя на НОИ предимно безработните имат нагласи да се възползват от предложението на министър Масларова да се даде възможност на хората, на които не им достига възраст за пенсиониране, да се пенсионират с по-малка пенсия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!