Г ерманският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" пише, че вчерашната среща между канцлера Герхард Шрьодер и американския президент Джордж Буш във Вашингтон е била среща на двама души, преминали политическия си зенит.
Вестникът отбелязва, че се очаква Шрьодер да загуби поста си след парламентарните избори през есента. Според "Франкфуртер алгемайне цайтунг" твърде малко хора във Вашингтон копнеят за смяна на правителството в Германия, но и рейтингът на американският президент е доста нисък.
За малко повече от две години, допълва вестникът, Буш също ще изразходва политическия си капитал, натрупан основно около Ирак.
"Зюддойче цайтунг" смята, че малко неща са се променили в личните отношения между двамата лидери от войната в Ирак насам. Въпреки че Буш и Шрьодер решават различията си по професионален начин, изтъква изданието, те знаят, че отношенията им могат да бъдат приети в най-добиря случай за "обтегнати" и в най-лошия - за "разрушени" и вероятно не могат повече да бъдат подобрени.
"Зюддойче цайтунг" обаче смята, че следващата предизборна кампания едва ли ще бъде белязана със спорове със Съединените щати, защото теорията, че Америка е враг вече е изтъркана.
Вместо това, смята вестникът, Шрьодер може би се изкушава да се представи като спасител на социална Европа, застрашена от британския модел. Блеър срещу Шрьодер - това е посланието, завява "Зюддойче цайтунг".
"Ди велт" пише, че посещението на Шрьодер в Съединените щати показва, че по време на неговото управление, влиянието на Берлин на световната сцена не е нарастнало. По-скоро е обратното, посочва вестникът като отбелязва, че канцлерът се е завърнал без твърда американска подкрепа за постоянно място на Германия в Съвета за сигурност на ООН.
Руската "Правда" пише, че Полша е изскочила като човече на пружинка, поставено в кутийка, за да реши октрите различия между големите сили в Европейския съюз, с обявеното от нея намерение да направи предложение от името на 10-те нови членки на съюза.
Полша предлага, заедно с другите новаци, да направи съществен паричен принос за решаване на английско-френските различия, допълва вестникът. Но след като Париж и Лондон се карат за милиарди евро, естественият въпрос, който изниква е, откъде Варшава и другите новаци ще намерят тези пари, пита "Правда".
Разбира се, идеята на поляците бе отхвърлена като очевиден блъф, но защо властите във Варшава правят такава маневра, продължава с въпросите вестникът.
Наблюдателите все още спорят за мотивите. Първата теория е, че това е демонстрация на полската самонадеяност. Втората, че сегашният президент, който скоро ще се раздели с поста, се надява гласът му да бъде чут от "големите момчета" и да получи поне някаква малка служба в щаб-квартирата на ЕС в Брюксел.
И третата, която е най-правдоподобна, че поляците просто са взели идеята от американците, които искат да запазят цялостта на ЕС като икономически придатък на НАТО. В този случай ясно може да се намери обяснение за произхода на парите, заключава "Правда".
Германският "Франкфуртер рундшау" смята, че след изборите в Иран сега ще бъде много по-трудно да се постигне споразумение с Техеран, ако се потвърди репутацията на хардлайнер на новия президент.
Европейците обаче все още имат един коз, който може да впечатли дори Махмуд Ахмадинеджад - перспективата за по-лесен достъп на европейски пазар, смята вестникът. Но времето е малко, продължава "Франкфуртер рундшау", защото хората във Вашингтон започват да се чудят дали ще има още преговори с Иран.
Ако Съединениете щати оттеглят подкрепата си за европейската политика на преговори, кризата в Близкия изток може да се задълбочи и дори да се стигне на ръба на войната, предупреждава вестникът.
Шведският "Експресен" пише, че с избирането на Ахмадинеджад върху Иран се е спуснал мрак. Онези, които вярваха във възможността в реформирането на Иран, виждат в изборните резултати катастрофално отстъпление, особено европейското трио Германия, Великобритания и Франция.
Реформаторските сили загубиха битката за бъдещето, сега остават консерваторите срещу младите и света, подчертава "Експресен".
Коментирайки положението в Ирак 12 месеца след като временото правителство пое властта, словашкият "Право" признава, че сценарият в Ирак не е сред най-оптимистичните.
Дори войната не е неочаквана. Наивно е да се мисли, че страната ще стане демократична за една нощ - Рим не е бил посторен за един ден, прави аналогии словашкият вестник.
Американците обаче само отчасти носят вината за сегашния хаос в Ирак, отбелязва "Право". Като свалиха Саддам Хюсеин те преместиха камъчета, които повлякоха лавина.
Бунтовниците, които извършват нападения под патриотични лозунги носят отговорност за нестабилносттта и страха и пречат на икономическия напредък.
В повечето случаи те не се сражават за освобождение, а САЩ все ще се изтегли от Ирак. Американците искат това и то колкото се може по-скоро, заключава "Право".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!