Ф актът, че европейското семейство нарасна с двама важни членове, не породи никаква радост в Германия. Германците се страхуват от българите и румънците като от непознати, но всъщност са тясно обвързани с тях, пише в. "Ди Велт".
През XX в. бяхме пленени от румънската литература, а румънците Йожен Йонеско, Емил Чоран и Мирча Елиаде се числят към най-добрите модерни автори, припомня всекидневникът.
Той припомня за германската писателка от румънски произход Херта Мюлер, чиито книги на немски език по изключителен начин са разкрили на германците абсурдите от времето на социализма в Румъния.
Още по-тесни отношения Германия традиционно поддържа с България, добавя "Ди Велт".
Не че българският народ спечели от Берлинския конгрес през 1878 г., когато движеща сила бе германският канцлер Ото фон Бисмарк, но германският принц Фердинанд I успя да се приспособи и да почувства България по-добре от останалите внесени князе, сочи изданието.
То добавя, че България се е сражавала на страната на Германия през двете световни войни.
Завинаги в славната страница на историята ще остане делото на България, която не престъпи основните човешки принципи и се противопостави на германското "окончателно решение", с което спаси своите евреи, подчертава вестникът.
Днес България и Румъния са изправени пред трудностите на обществата, чиято самоличност бе ограбена през социализма, пише "Ди Велт".
Двете страни са политически нестабилни и застрашени от корупция. България поне не клони към опасния десен екстремизъм, счита изданието. В страната все още има здрав патриотизъм, който не оставя големи шансове на десните популисти, сочи то.
Човек усеща родолюбието на българите веднага щом поговори с тях - има българи, които не напускат родината, въпреки че могат, защото смятат, че с общи усилия България ще може да се възстанови.
Къде са германските интелектуалци, които толкова обичат да поучават другите, за да оценят по достойнство тази българска черта, пита вестникът.
Той добавя, че германската култура не направи нищо, за да покаже, че Германия е осъзнала какво богатство влиза в ЕС с двете балкански държави.
В същото време Франция измисли чудесен поздрав за добре дошли за двете страни, особено за България, посочва "Ди Велт".
До 31 януари в парижки музей има специализирана експозиция на българските златни тракийски съкровища. Всекидневникът призовава германците също да потърсят откритите и скритите ценности на България и Румъния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!