Нелегалният трафик на хора е все още една от най-привлекателните форми на престъпност, пише още изданието, като се позовава на доклада. От няколко години насам процъфтява най-вече търговията с жени от Централна и Източна Европа. На практика броят на жертвите и ръстът на печалбата са много над официално записаното в доклада на федералната служба. Причината е, че получените данни за печалбата от нелегалния трафик на хора идват от само част от заведените срещу трафикантите следствени дела. През миналата година те са били 289.
"Това обаче е само върхът на айсберга", казва председателката на комисията по човешките права в Бундестага Криста Никелс пред германското издание на "Файнаншъл таймс". Проблемът, който води до недостатъчната разкриваемост на този вид престъпление, е отдавна известен: жените, станали жертва на трафикантската мрежа в посока Германия, не дават показания, страхувайки се от отмъщение и екстрадиране.<> Според статистиката на федералната служба по престъпността през 2002-ра българките, доведени нелегално в Германия и принудени да проституират, са на трето място по брой сред жертвите. Най-голям е броят на рускините и литовките. Възможностите, предлагани от безвизовия режим, улеснява трафикантите на хора, цитира "Файнаншъл таймс Дойчланд" анализа на федералната служба.
Жертвите са подмамвани най-вече с предложения за привлекателна работа като детегледачки или като танцьорки. Според вестника търговията с жени в страните от Източна Европа е често тема табу и затова в много от случаите жертвите не са имали никаква представа за това, което би могло да им се случи. Тази тема засяга честта и достойнството, казва председателката на парламентарната комисия за човешки права Никелс в опит да обясни мълчанието около проблема.
Докладът на федералната служба по престъпността показва, че трафикантите на хора са най-вече с германско гражданство или идват от страните в Централна и Източна Европа. Прави впечатление, че през 2002 г. значително е нараснал броят на жените - извършителки на това престъпление, които преди това са били жертви.
"Файнаншъл таймс Дойчланд" цитира експерти, според които мерките за борба срещу нелегалния трафик на хора в Германия са недостатъчни. Това се отнася най-вече до защитата на жертвите. Според сегашния закон заловените проституки не могат да бъдат екстрадирани от страната в рамките на четири седмици, ако се предполага, че са жертви на трафиканти на хора. Ако те се съгласят да свидетелстват, получават право на престой поне до края на съдебния процес.
Само че връщането на жертвите в родината им е свързано с прекалено голяма опасност, най-вече защото извършителите на престъплението получават често само условни присъди. Затова "позицията на свидетелките трябва да бъде укрепена", смята председателката на парламентарната комисия за човешките права. В Германия съществуват програми в защита на жертвите, свидетелствали срещу мъчителите си по време на съдебни процеси. Те дават възможност за по-продължителен престой и финансова подкрепа. Много малък брой от жените обаче се квалифицират като "важни свидетели", за да попаднат в тези програми, припомня "Файнаншъл таймс Дойчланд".
Друг проблем е и финансирането на програмите. В последния си доклад федералната служба по труда се оплаква, че не е лесно да се намери социална институция, която да поеме издръжката на жените, както е посочено в закона. Обсъжда се създаването на специални фондове за издръжка на жертвите, влезли в ролята на свидетели, но отделните провинции и федералното управление спорят откъде би трябвало да дойдат парите, отбелязва финансовият вестник, цитиран от Българската редакция на "Дойче веле".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!