Е дин инцидент наскоро шокира обществото в Австрия и за пореден път показа, че интернет крие много опасности за децата. В края на миналата година, 14-годишната Вивиен изчезна след като е общувала в мрежата с непознат и по-възрастен човек.
Както става обикновено в подобни случаи, бащата не е имал и най-малката представа за случващото се. След като се обадил на всички приятели на дъщеря си, описана като "сериозна и безпроблемна", той решил да погледне в на Вивиен и останал шокиран от факта, че дъщерята му поддържала връзка с непознат и много по-възрастен от нея мъж.
Повечето ученици в страната признават, че с тях е търсен контакт от по-възрастни хора в чатовете и форумите по интернет. Понякога тези хора крият възрастта си и се представят за тийнейджъри, но често пъти младежите могат бързо да ги разпознаят, тъй като не използват техния жаргон.
Засега не може да се каже с точност до каква степен интернет има нещо общо с изчезванията на деца в Австрия и до този момент в училищата из страната не е провеждана никаква кампания за запознаване с опасностите в интернет.
За да се даде отговор на въпросите, задавани от родителите, за опасностите в интернет, във Франция бе въведен специален номер 0820 200 000 . Той се управлява от асоциацията E-Enfance.
Един от често задаваните въпроси на телефонната линия е как да се инсталира филтър за достъп до интернет. За момента обаче едва 1/3 от семействата във Франция са поставили подобен филтър за достъпа до сайтове с опасно за децата съдържание.
Други дори искат да премахнат филтъра, тъй като смятат, че този софтуер забавя работата на компютъра. Основният проблем обаче е свързан с това, че голяма част от сайтовете с опасно съдържание, като например порнографските, се крият зад на пръв поглед съвсем обикновени имена и нищо не подозиращо дете може да попадне на тях, търсейки нещо в Google.
От асоциацията, която поддържа телефонната линия, съветват родителите да поставят компютъра в общо помещение, където монитора може да се наблюдава от всички, а не в детската стая. Друг проблем е свързан с постепенното размиване на границите на личния живот покрай разпространяването на мрежите от типа на Facebook.
"Нека имам контрол" беше мотото на международния Ден за безопасен интернет, 10 февруари, у нас.
Денят за безопасен интернет беше организиран от партньорите на Националния център за безопасен интернет, Майкрософт България и Az-deteto.com, които стартираха миналия октомври за втора поредна година кампанията "Децата безопасно в интернет".
Над 70% от българските деца имат достъп до интернет. Там учат, общуват със своите връстници, забавляват се. В повечето случаи не осъзнават опасността, въпреки че знаят, че има много случаи на тийнейджъри, които се хващат лесно в капана на търсещите секс с малолетни.
Най-лесните мишени са тези, които масово сърфират в мрежата.
Българските сайтове за запознанства са стотици, в най-популярните от тях имат над 80 000 профила. Разбира се, не зад всеки от тях се крие престъпник, но потенциалната опасност съществува, а няма застраховка поредното дете да не стане жертва. Големият проблем е, че жертвите не споделят с никого.
По случай 10 Деня за безопасен интернет, стартира версия на Семейния наръчник, около която започва изграждането на портал с версии на всички европейски езици.
Кампанията "Децата безопасно в интернет" специално се насочва към родителите. Родителите трябва да знаят какво да правят, за да предпазят своите деца от безразборното сърфиране в глобалната мрежа. Кампанията ще приключи в началото на април с "Урок за родители".
Предложенията за това какво трябва да научат родителите за безопасното поведение в интернет този път ще направят децата от 6 до 16 годишна възраст. До края на кампанията те трябва да изпращат предложения към родителите си.
Най-добрите предложения за безопасно поведение в интернет ще бъдат издадени в наръчник.
Докато децата мислят как поведението на техните родители да стане по-ефективно, една от основните дейности на кампанията е разпространението във всички училищата на плакат с осемте златни правила за безопасно поведение на децата в интернет.
Интересно е, че правилата са писани от родителите и съвсем разбираемо е, че първото правило гласи "За да използвам компютъра, трябва да поискам разрешение от родителите си". Единствено последното, осмо правило е написано от дете: "Уважавай всички във виртуалния свят, но се доверявай само на тези, които истински познаваш."
Междувременно чрез най-новата уеб-базирана игра "Аз съм онлайн" най-малките потребители имат възможност да научат основните правила за безопасност в мрежата. Играта може да бъде намерена на адрес: Online.dechica.com.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!