М ъж, който твърди, че е бил предшественик на самоубилия се Ахмед Емин в кабинета на Ахмед Доган, заяви днес, че в ДПС се е работело с "политици, бизнесмени и мафиоти".
Неизвестния досега публично Керим Караали, който е ръководил "бизнесцентър" на партията на Доган, се яви днес пред Нова телевизия.
Движението за права и свободи било посредник на руската компания "Газпром"
за сделки с петрол с Турция, съобщи той.
Работата на Керим Караали, както той я представи, била да урежда срещи на бизнесмени и мафиоти с Ахмед Доган или с Касим Дал. По негово време ДПС било в затруднено финансово положение и за всяка уредена среща се е плащало по 1000 марки или 1000 долара. Парите влизали направо в касата на Доган или на Касим Дал.
Караали определи тези пари като "рушветни", защото за тях не се издавали никакви документи. Всичко ставало устно.
Софийската градска прокуратура незабавно възложи на Държавната агенция "Национална сигурност" проверка
за изясняване на обявените от Керим Караали данни в предаването на Нова телевизия.
В същото депутатът от ДПС Ахмед Юсеин заяви пред журналисти в парламента, че Керим Караали е бил портиер в ДПС и не е заемал поста началник на политическия кабинет на лидера на Доган.
"Посещавам нашата централа от 1991 г. и този човек не съм го виждал, но си спомням, че по едно време беше портиер в ДПС", каза Юсеин.
"Това е било някъде преди 10 години, може би, и не знам той да е работил това, което е работил Ахмед Емин", добави той. Емин по думите му не е имал предшественик на поста си.
Ахмед Юсеин каза, че не помни и да е имало бизнесцентър на ДПС, а преди да получим държавните субсидии, партията се препитавала от членски внос. Народните представители от ДПС плащали членски внос по 50 лв.
По Нова телевизия Караали заяви, че посредник на някогашния всемогъщ шеф на "Газпром" Рем Вяхирев в България бил "Стьопата", същият мъж, който беше застрелян в София ден след убийството на Илия Павлов.
Стьопата контактувал с Доган и уреждал сделки за Турция чрез междинни фирми на държавно ниво. Това се е случвало през 1999 г., когато премиер на южната ни съседка е бил Месут Йълмаз. Тогава най-близка до ДПС е била радикалната партия на Девлет Бахчели.
По думите на Караали тогава ДПС е била "търговска партия". Така е започнало изграждането на обръча от фирми около Доган.
Обаче една голяма сделка, за която ДПС е трябвало да посредничи и от която е щяла да спечели около 12 млн. долара, се провалила. Тогава Караали бил отстранен след скандал с Доган и Касим Дал.
Някогашният ръководител на "бизнесцентър" в ДПС каза също, че е имало и сделки за желязо с Украйна, сключвани с комисионен договор. След сделките по специален канал парите се прехвърляли в партийните каси.
Според Караали лидерът на ДПС е контактувал и със застреляния през август 2003 г. Филип Павлов Найденов-Фатик, който се занимавал с контрабанда на оръжие, търговия с наркотици и крадени коли.
"Това не са клевети. Това са действителни случаи", заяви Керим Караали и подчерта, че притежава пълномощно за сделките, подписано от Касим Дал.
Парите в ДПС пристигаха във войнишки мешки,
заяви по-късно днес пред БНР бившият зам.-председател на движението Гюнер Тахир по повод разкритията на Керим Караали.
Първо парите минавали през Ахмед Доган и той вземал колкото си поиска. "Всеки идваше, вземаше и никой не отчиташе нещо. Знам, че Керим Караали беше доверен човек на Ахмед Доган. Годините, за които говорим наистина имаше проблеми с финансирането на ДПС. Имаше периоди в които 11 месеца не са плащани заплати в централата на движението", каза Гюнер Тахир.
Той заяви, че партията на Доган е получавала пари от първата частна петролна компания в България "Елпида", както и от фирми на бившата "Мултигруп". До смъртта си Илия Павлов работел в тандем в лидера на ДПС.
ДПС е бизнес формация, каза бившият зам.-председател на движението. Когато пристигнал за първи път в централата през 1993 г., се ужасил от липсата на каквато и да било финансова дисциплина.
Според Тахир, в Турция никога не са приемали Доган сериозно заради миналото му на агент на комунистическите тайни служби.
"Над 20 бизнесмена са били подлагани на натиск
от страна на ДПС и лично от Ахмед Доган, за да дават част от печалбите си", заяви също по Нова телевизия турският бизнесмен, бивш собственик на захарните заводи в Девня, Бедри Шефик.
Той посочи, че не желае да се връща в България, "защото пипалата на Доган са силни".
"Ще ме рекетира заради бизнеса ми, както правеше през 2003 г.", уточни Шефик, срещу когото в България има заповед за арест и обвинение от прокуратурата.
Той твърди, че покойният Ахмед Емин е изпратил от името на Доган известни в България личности с инициали З.Б. и Х.Х. да поискат част от бизнеса му.
"Не мога да кажа имената им, но Х.Х. беше зам.-министър през 2003 г. и като такъв дойде при мен да иска пари от името на Доган", обясни Шефик в интервю по телефона.
Бизнесменът не потвърди предположението на водещия Георги Коритаров дали зад инициалите Х.Х. не се крие личността на Хасан Хасан.
Първоначално му били поискали 30%, а след това 50%, а обяснението било, че държи половината от захарния пазар в страната и Доган е искал да усвои част от парите.
"Емин лично присъстваше на една от срещите, която беше в сградата на ДПС, а на една от другите дойде и лидер на политическа партия с инициали К. Р., който е известен бизнесмен и има интереси във футбола", продължи със загадъчните си твърдения Шефик.
За смъртта на Ахмед Емин бизнесменът коментира, че той е бил човекът, на когото е бил оказван най-силен натиск в редиците на ДПС.
На въпрос дали случилото се с шефа на кабинета на Доган е самоубийство, той отговори, че това е "отърваване", като намекна за бъдеща силна манипулация, която би била оказана на Емин, ако беше останал жив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!