Т рилър се развихри около петролопроводите на Балканите, които интересуват директно и Гърция, пише атинският ежедневник "Вима" в материал, озаглавен "Енергийна война на Балканите".
От българска страна очевидно няма проблем във връзка с петролопровода Бургас-Александруполис, но се появи нов, този път свързан с Турция, която обяви проект за конкурентен петролопровод от черноморския град Самсун до Джейхан, където свършва петролопроводът от Баку.
Българските официални представители, които са в Солун за срещата на страните от процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, водени от премиера Сергей Станишев, отрекоха категорично информациите, за оттегляне на българските държавни компании от консорциума за проекта Бургас-Александруполис.
Външният министър Ивайло Калфин увери, че България запазва силния си интерес към проекта и уточни, че от българския дял в консорциума се оттеглят някои компании, които ще бъдат заместени от други две - "Булгаргаз" и "Техноекспортстрой".
Много пъти Анкара се е опитвала да попречи на реализирането на Бургас-Александруполис, заради интересите си в Босфора, пише в. "Вима" като цитира неофициални източници, съобщили, че Турция планира да построи 580-километров петролопровод от Самсун до Джейхан, за изграждането на който са привлечени италианската компания ЕНИ и турската "Чалък".
Вчера правителствената информационна служба съобщи, че кабинетът оттегля участието си във финансирането на "Трансболкан ойл пайплайн България АД"
През 2003 г. с разпореждане на Министерския съвет относно реализирането на проекта Бургас-Александруполис, българската страна регистрира дружеството "Трансболкан ойл пайплайн България", където освен държавата участие имат и седем частни дружества: "Трансстрой ойл пайплайн", "МГ енергетика и природни ресурси", "Магнум 07", "Контролно-заваръчни устройства", "Монолит-3", "Индустриален холдинг България", "Лукойл-България".
В мотивите за прекратяване участието на държавата е записано, че създаването на международна компания по проекта "Бургас-Александруполис" обезсмисля съществуването на национална.
Решението за създаването на международната структура е взето през 2004 г. от държавите по проекта. В тази компания трябва да влизат дружества, номинирани от всяка една страна.
В мотивите на решението за прекратяване на държавното участие в компанията се казва още, че акционерите в българското дружество имат разностранни интереси за реализиране на проекта и липсата на единно виждане притеснява гръцките и руските ни партньори.